Piyasalar keyifsiz!

0
2720

ABD'de dün haftalık işsizlik başvuruları verisinin beklentilerden iyi gelmesine karşın ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın konuşması ve petrol fiyatlarındaki düşüşlerin etkisiyle pay piyasasında düşüş eğiliminin devam ettiği görüldü. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizi yüzde 1,54 ile 2012 yılından bu yana en düşük seviyesini görürken, dolar endeksi 95,24 ile son 4 ayın en düşüğüne gerilemesinin ardından 95,64 seviyelerinde dengelendi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 1,60, S&P 500 endeksi yüzde 1,23 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,39 değer kaybetti. Yellen, dünkü sunumunda, son üç ayda birçok önemli gelişme yaşandığını belirterek "Global ekonomik ve finansal gelişmeler görünümü bozabilir.

Şu anda bu gelişmelerin risk dengesine ve ekonomik görünüme etkilerini değerlendirme sürecindeyiz. Mart ayında bir araya geldiğimizde, piyasalara görünüm ve riskler hakkındaki güncel görüşlerimizi yansıtacak yeni projeksiyonlar sunacağız" dedi. Küresel piyasalarda Yellen'ın açıklamaları ve ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerin devam etmesi ile düşüşünü devam ettiren Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı 26 dolar sınırına kadar geriledikten sonra 27,20 dolar seviyelerinde dengelendi. Brent tipi petrolün varil fiyatı ise 30 doların altını görmesinin ardından petrol arzının azaltılabileceğine ilişkin yorumlarla toparlandı ve şu dakikalarda 31,40 seviyelerinden işlem görüyor.

Avrupa tarafında, değerlenen euro ile enerji ve finans şirketlerindeki satıcılı seyir nedeniyle borsalarda sert düşüşler görüldü. Almanya'da DAX endeksi yüzde 2,93, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 4,05 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,39 değer kaybetti. Analistler, bugün başta GSYH olmak üzere Avrupa'da yoğun veri akışının takip edileceğini belirterek, dün 1,1376'ya çıkan euro/dolar paritesinin yükselişini sürdürmesi durumunda pay piyasalarında toparlanmanın gecikebileceğini tahmin ediyor.

Asya tarafında Japonya'da bir günlük tatilin ardından bugün işleme açılan pay piyasalarında yüzde 4,84'lük düşüş yaşanırken, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,7 geriledi. Yurt içinde, küresel piyasalara paralel olarak BIST 100 endeksi değer kaybederken, döviz kurları ve faizlerde sakin bir seyir izlendi. BIST 100 endeksi dün 70.000 puanın altını gördükten sonra, gelen tepki alımlarıyla kayıplarının bir kısmını telafi etse de günü yüzde 0,94 azalışla 70.942 puandan tamamladı. Analistler, petrol fiyatlarının dünkü sert düşüşün ardından toparlanmaya çalıştığına dikkati çeken analistler, dün günü 2,93 sınırında tamamlayan dolar/TL'nin bugün bankalararası piyasada güne 2,9370 seviyelerinden başladığını kaydediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.