Piyasalar “petrol”den destek buluyor

0
2738

Asya hisse senetleri, petrol fiyatlarındaki yükselişin dördüncü güne yayılmasının enerji hisselerine alım getirmesi ile birlikte yukarı yönde hareket ederken, tüketimdeki artış ABD ekonomisine olan güveni artırdı.

PETROL NE KADAR? TIKLAYIN!

Asya bölgesinde hisse senedi endeksleri yükseldi ve petrol fiyatlarının son iki ayın en yüksek haftalık kazancına yönelmesinin enerji ve ham madde şirketlerine alım getirmesi ABD'de Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin yükselmesine yardımcı oldu. İşlem hacimleri Noel ve Yıl Başı tatillerinin yaklaşması ile birlikte azalırken, sanayi metalleri ve petrol, finansal krizden bu yana görülen en büyük satış dalgasının ardından toparlanıyor. Avustralya, Hong Kong ve Singapur'da piyasalar Noel tatili nedeniyle yarım gün çalışırken, Malezya, Endonzeya, Filipinler ve Sri Lanka piyasaları kapalı.

ABD'de yüksek tüketici harcamaları, dünyanın en büyük ekonomisinin en büyük parçasının, Fed'in faiz artırımı ile birlikte, büyümeyi desteklemeye devam edeceğini işaret ediyor. Bu durum, Çin'de yavaşlayan büyümenin ve emtia fiyatlarındaki düşüşün küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceğine ilişkin endişeleri azaltıyor.

Melbourne'de IG LTD. piyasa analisti Angus Nicholson, "Hisse senedi piyasaları iyi bir Noel tatili geçirme ve yeni yılda, süregelen sistemik sorunlarıın sıkıntıları ile uğraşma konusunda hevesli görünüyor," dedi ve "ABD'de kişisel gelir, iyileşen istihdam durumunun altını çizen diğer bir göstergeydi. Emtia hisselerindeki sıçrama kısa ömürlü olur, zira bu sektörlere ilişkin sorunlar henüz çözümden uzak" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.