Piyasalar “risk iştahı” ile yükseldi

0
2527

Asya hisse senetleri, yatırımcıların Asya bölgesinin en büyük ekonomisi Çin'den gelen olumlu verilere odaklanması ile birlikte yükselirken, emtia bağlantılı para birimleri değer kazandı. ABD endeks vadelileri ve petrol de yukarı yönde hareket etti.

Hong Kong'dan Sydney ve Seule'e, gösterge hisse senedi endeksleri en az yüzde 1.4 tırmanırken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeks vadeli kontratları yüzde 0.6 yükseldi. Çin'de özel sektör imalat sanayi göstergesi beklenenden iyi çıkarken ve resmi imalat dışı göstergesi daha hızlı bir büyüme işaret ederken, resmi imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) üç yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi. Bakır yükselişini ikinci güne taşıdı. Avustralya doları, ülke merkez bankasının borçlanma maliyetlerini değiştirmemesinin ardından yükselişini sürdürürken, Hindistan rupisi vadelileri faiz toplantısı öncesi güçlendi.

Auckland'da ANZ Bank New Zealand Ltd. kıdemli döviz stratejisti Sam Tuck," Piyasalar Çin'de imalat dışı kesimin iyileşmekte olduğu ve ekonominin en azından doğru yönde iyileştiği görüşüne yaklaşıyor," dedi ve "Piyasalr Avustralya Merkez Bankası'nın faiz değiştirmemesini ve Avustralya doları üzerinde artan bir söyleme girmesini bekliyordu" şeklinde görüş bildirdi.

Hisse senetleri, Bloomberg'in derlediği veilerin gösterdiği üzere, 1988'den bu yana, beş yıl dışında her yıl yükseliş gösterdi ve Aralık ayında, herhangi bir aya göre en büyük ve en sık yükselişler görüldü. Bugün Avrupa ve ABD'de imalat sanayi göstergeleri açıklanacak. Öte yandan, Euro Bölgesi para politikası toplantısı Perşembe günü gerçekleştirilecek ve Fed Başkanı Janet Yellen, Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi Kongre'de konuşma yapacak. Uluslararası Para Fonu (IMF) Pazartesi günü, Çin para birimi yuanın rezerv paralardan oluşan sepete dahil edilmesi kararını onayladı. IMF böylede 1999'dan bu yana Özel Çekme Hakkı (SDR) sepetinde ilk değişikliğe gitti.

Piyasalar

MSCI Asya Pasifik Endeksi dün yüzde 1 düşmesi ve kaybını altıncı aya taşımasının ardından, Hong Kong saati ile 13:12'de yüzde 1.4 yukarıda seyrediyordu.

Japonya'da Topix Endeksi Kasım ayındaki yüzde 1.4'lük çıkışının ardından yüzde 0.9 daha yükseldi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Kasım ayındaki yüzde 2.3'lük yükselişinin ardından yüzde 0.1 geriledi. Dolar, Fed'in bu ay faiz artırımına gitme olasılığının yüzde 70'in üzerine çıkmasından destek buldu.

Euro dolar karşısında Pazartesi günü Nisan ayından bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından yüzde 0.1 yükselerek 1.0579 seviyesine çıktı. Yen ise dolar karşısında yüzde 0.2 güçlendi.

Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.7 değer kazanarak varil başına başına 41.94 dolara çıktı.

Bakır yüzde 0.7 tırmandı ve nikel yüzde 0.1 değer kazandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.