Piyasalarda Aralık ayı beklentileri

0
2554

Kasım ayını yoğun bir gündemle geçiren piyasaları Aralık ayında daha yoğun bir gündem bekliyor. GCM Menkul Kıymetler A.Ş. analisti Aralık ayında piyasaların gündemini ve piyasalar üzerindeki etkilerini yazdı. İşte analistin o yazısı…

Umut TUNCER 

Piyasalar Aralık ayının ilk gününden itibaren yoğun bir takvime sahne olacak. Söz konusu takvimde öne çıkanlar arasında FED ve ECB para politikası beyanatları yer alıyor. Perşembe günü ECB beyanatı beklenirken, Cuma günü ABD istihdam verileriyle birlikte FED politikalarına ilişkin beklentileri yorumlamaya çalışacağız.

ECB’nin önceki toplantıya ait tutanaklarında ve Başkan Draghi’nin verdiği ipuçlarında Aralık toplantısında yeni önlemler alınabileceğine ilişkin yoğun bir beklenti oluştu. Beklentinin Euro üzerinde oluşturduğu baskıyı takip ettik. Bu nedenle piyasanın açıklama ve kararlardan tatmin olup olmama durumuna bağlı olarak Euro’da hareketler gerçekleşebileceği unutulmamalı. Bankanın düşük büyüme ve enflasyon karşısından gerçekleştirebileceği değişikliklerin başında tahvil programı ve banka mevduat faizi başlıkları yer alıyor. Tahvil alım programının yapısı veya süresinde gerçekleşebilecek değişiklik özellikle piyasanın odak noktası konumunda.

Tahvil alım programı için olası yapısal değişiklikler miktarda veya uygulama alanında değişiklik olabilir. Aylık 60 milyar Euro’luk tahvil alımının artırılması veya alımların özel sektör – yerel yönetim tahvillerine kadar indirgenmesi seçenekler arasında. Uygulama süresi açısından ise 2017’ye uzatma gerçekleşebilir. Mevduat faiz oranındaki 10 baz puanlık indirim ise yoğun bir beklenti durumunda. Durum şu ki; ECB’nin mevcut önlemleri şu ana kadar küresel faktörlerin de etkisiyle birlikte büyük ölçüde pasif kalmış durumda. Ancak para piyasasında politikaların net etkisini alabiliyoruz. Perşembe günü ise özellikle tahvil alımı konusunda verilen karar ve yapılan açıklamalar çok kritik. Beklentinin açıklanması durumunda hareketlilik muhakkak olacaktır, ancak net etkiler alınması zorlaşabilir hatta Euro’da değer kazanımı bile sürpriz olmayacaktır. Ancak Draghi’nin verdiği mesajlar ardından, Banka’nın Euro’da baskıyı artırabilecek kararlara imza atması beklenti durumunda.

“ABD istihdam verisi unutulmamalı”

Aralık ayının en önemli gelişmelerinden FED beyanatı 16 Aralık’ta gerçekleşecek. Öncesinde en kritik veri ise ECB beyanatından bir gün sonra, Cuma günü açıklanacak. Piyasalar, dünyanın en büyük ekonomisinde kriz sonrası ilk faiz artırımının Aralık toplantısında gerçekleşeceğine kendini iyice alıştırdı. Hatta Aralık sonrasındaki faiz politikasının dikkat çekmeye başladığını ve bunun yapılması gerektiğini de gördük. Tarım dışı istihdam verisi için beklenti 200 bin civarlarında. Unutulmaması gereken ise, çok kritik bir rakam gelmedikçe, istihdam verisinin Aralık sonrasındaki toplantılara yönelik beklentileri etkileyebileceğidir. Bu nedenle deprem etkisi yaratacak bir veri olmadığı müddetçe faiz artırım ihtimaline odaklanıp, 16 Aralık ve sonrasına yönelik algıyı takip etmekte fayda var.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.