Piyasalar sallanıyor… Peki yıkılacak mı?

0
2765

Piyasalar gelişen ülkelerdeki kötü gidişe ek olarak Cuma günü Türkiye Değerlendirmesi’ni açıklayacak Moody’s’e yönelik kötümser beklentiler ve Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığması piyasaları olumsuz etkiledi.

Dolar, Türk Lirası karşısında 2,17’yi aşarak son dört buçuk ayın en yüksek seviyesini gördü. Dolar, 15.51 itibariyle 2,17 seviyesinin hemen altında işlem görüyor.

DOLAR NEDEN BU KADAR SERT YÜKSELDİ? TIKLAYIN…

FAİZ 3 AYIN EN ZİRVESİNDE

Endişeler faizi de yükseltti. İki yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 9,64’ü görerek, son üç ayın en yüksek seviyesine çıktı. Daha önce 5 Mayıs’ta gün için 9,61’yi görüp, günü 9,45’den kapatmıştı.

SATIŞ DALGASI BORSA İSTANBUL’U ETKİLEDİ

Kötümser beklentiler, Borsa İstanbul’da da satış getirdi. Güne düşüşle başlayan endeks, ikinci seansın ilerleyen dakikalarında bir ara 78 bin 955 puana kadar geriledi. Bu seviyede tutunmayı başaran endeks günü 1.209 puanlık (yüzde 1,50) düşüşle 79 bin 432 puandan tamamladı. 

İTALYA RESESYONA GİRDİ

İtalya'nın bu yılın ikinci çeyreğinde yeniden resesyona girdiğini gösteren veri, Almanya'da sanayi siparişlerinde görülen düşüş ve Ukrayna endişelerinin artmasının ardından Euro bugün dolar karşısında dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi. İtalya'da bugün açıklanan veriye göre, ikinci çeyrekte GSYH'deki düşüş yüzde 0.2 olarak gerçekleşti ve 2008'den beri üçüncü kez resesyona girildi.

YUNANİSTAN YÜZDE 4 DÜŞTÜ

Yatırımcılar dışarda da satışta. Avrupa borsaları özellikle Portekiz bankası Banto Espirito Santo’nun (BES) hükümet tarafından kurtarılacağı açıklamasının ardından bankacılık hisseleri satışlarıyla düşüyor. Alman DAX endeksi yüzde 1,4, İtalyan ve Portekiz borsaları yüzde 2’ye yakın düşüşte. Yunanistan borsasında düşüş yüzde 4’ü buldu.

ALTIN 1300 DOLARI AŞTI

Küresel piyasalarda altında da yükseliş görüldü. Rusya’nın Ukrayna sınırına 20 bine yakın asker yığması, güvenli liman arayışındaki yatırımcıların altına yönelmesine neden oldu. Altının ons fiyatı yüzde 1,4 yükselişle 1300 doların üzerine çıktı. Küresel piyasalarda altının onsu 1303 dolardan işlem görüyor.

PETROL DE HAFİF YÜKSELDİ

Jeopolitik gerginliğin artması petrol fiyatlarını da hafif yukarı çekti. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,2 yükselişle 104,8 dolar, ABD ham petrolün varil fiyatı yüzde 0,2 yükselişle 97,6 dolardan işlem görüyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.