Piyasalar sonuçlara ne tepki verir?

0
2435

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "bir kırılma noktası" olarak tanımladığı ve istikrarın korunması için "tek parti" iktidarı çağrısı yaptığı 1 Kasım seçimlerinde resmi olmayan sonuçlar AKP'nin tek başına iktidarına işaret ederken; siyasi belirsizliğin ve üçüncü seçim olasılığının ortadan kalkmasına piyasaların güçlü pozitif tepki vermesi bekleniyor.

Cuma günü son işlemde 2.9095/2.9110 seviyesinde bulunan ve ilk seçim sonuçlarının ardından 2.75/2.87'yi gören dolar/TL'ninkısa vadede 2.78-2.80 seviyesinde dengelenmesi beklenirken; BIST-100 endeksinin de ilk tepki olarak yüzde 4-5 yükselmesi öngörülüyor.

Ancak piyasalardaki pozitif havanın devamında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın mesajlarının belirleyici olacağınıbelirten analistler, sonrasında ise Ali Babacan ve Mehmet Şimşek'in yeni ekonomi takımında yer alıp almayacağının izleneceğini ifade ediyor.

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, "Piyasa dört partili meclis oluşması ve koalisyon seçeneğinin ortadan kalkmasını pozitif karşılayacaktır. Bu durumda dolar/TL kısa vadede 2.78-2.80 civarında dengelenebilir, BIST-100'de 82,500 ve üzeri seviyeler, 10 yıllık gösterge tahvilde ise yüzde 9.50'nin altında bir oluşum görebiliriz" diye konuştu. Dolar/TL AKP'nin tek başına iktidarına işaret eden ilk seçim sonuçlarının ardından ilk işlemlerde 2.7500/2.8700 olurken, saat2231 itibariyle 2.8260/2.8275 seviyesinden işlem görüyordu. Cuma günü Reuters'ta yer alan bir haberde, bankacılar seçim sonrasında birkaç hafta gibi kısa vadede hükümetin kurulmaolasılığının dolar/TL'yi 2.70-2.80 bandına taşıyabileceğini belirtmişti. Piyasaların tek başına iktidarı güçlü şekilde pozitif olarak fiyatlayacağını belirten Destek Menkul Değerler Araştırma MüdürüMurat Tufan da, BIST-100'de ilk tepki olarak 83,500'e doğru bir hareket gözlenebileceğini belirtti. BIST-100 endeksi <.XU100> Cuma günü 79,409 puanda kapanmıştı. Tahvil bono piyasasında 12 Mart 2025 itfalı 10yıllık gösterge tahvil Cuma günü valörde son işlemde yüzde 9.77 seviyesindeydi.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKANIN TONLAMASI PİYASALARDA İZLENECEK

Seçim sonuçlarına ilk tepki olarak haftanın ilk yarısında dolar/TL'de 2.80, BIST-100'de ise 85,000 seviyesine doğru hareket gözleneceğini belirten Gedik Yatırım Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, "en piyasa dostu" sonucun, AKP'nin tekbaşına iktidara yeten; ancak yeni politik tartışmaları beraberinde getirebilecek 330 sandalyenin altında kaldığı senaryo olduğunu söyledi.Karayazıcı, "Çünkü başkanlık gibi yeni gündemlere zemin oluşmaması ve artık politikanın ikinci plana düşüp ekonomininbirinci gündem maddesi olması gerek" dedi. Karayazıcı cumhurbaşkanı ve başbakanın açıklamalarının tonlamalarının da piyasanın pozitif tepkisinin ölçüsünü belirleyeceğini belirterek, "Erdoğan ve Davutoğlu'nun konuşmaları ılımlı ve kucaklayıcı olur, güvenin yeniden hızla inşa edileceği yapıcı bir dile sahip olursa haftanın ilk yarısında dolar/TL'de 2.80 civarına, endekste 85,000 puana güçlüatak görebiliriz" diye konuştu. Karayazıcı, Babacan'ın ekonomi yönetiminde yer almaması gibi bir sürprizin ise piyasalarda negatif etki yaratabileceğini söyledi.

BABACAN VE ŞİMŞEK'E EKONOMİ TAKIMINDA ROL VERİLECEK Mİ?

Nomura CEEMEA Kredi Stratejileri Direktörü Timothy Ash ise, piyasaların güçlü ve istikrarlı hükümeti pozitif karşılayacağını; ancak piyasa reaksiyonlarında Erdoğan'ın tepkisinin de belirleyici olacağını söyledi. Ash, "Piyasa reaksiyonu bundan sonra Erdoğan'ın tepkisine bağlı olacaktır, daha birleştirici ve kutuplaşma endişelerini azaltıcı için daha ılımlı bir çizgi sunacak mı? Aynı zamanda AKP'nin yeni ekonomi takımına kimin atanacağına, piyasaların güvendiği Babacan ve Şimşek'e önemli roller verilip verilmeyeceğine de bağlı olacaktır" dedi ve ekledi: "Ya da Erdoğan 'kazanan herşeyi alır' diyerek, kutuplaşmayı daha da artıracak ve istikrarsızlık ve kırılgan piyasa potansiyeli taşıyan 'ya AKP ilesin ya da karşısın' yaklaşımını mı ortaya koyacak?" Erdoğan'ın hızlı bir şekilde Kürtlere ulaşması ve barış sürecinin yeniden başlamasını önermesi gerekeceğini vurgulayanAsh, "Güneydoğu'ya tekrar barış getirmek için önemli bir adım atması ve Suriye'deki zor durumu çözmeye yeniden odaklanması gerekecek" dedi…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.