Piyasalar “terör” saldırıları sonrası tedirgin

0
2404

Euro, yatırımcıların riskli varlıklardan çıkarak, Avrupa'da son 10 yılda düzenlelen en şiddetli terör saldırılarına tepki vermeleri ile birlikte değer kaybederken, Asya hisse senetleri altı haftanın en düşük seviyesine indi. Güvenli liman niteliğindeki altın, ülke tahvilleri ve dolar ise değer kazandı.

Avrupa ortak para birimi euro dolar karşısında, Paris'te Cuma günkü terör saldırılarının jeopolitik gerilimlerin ticareti ve tüketici güvenini olumsuz etkileyeceği beklentisi ile yüzde 0.5 değer kaybetti. Çin, yetkililerin hisse senetleri alımı için borçlanılan paranın kullanılmasına sınırlama getirmesinin ardından, Asya'daki kayıplara öncülük etti. ABD ve İngiltere'nin endeks vadeli kontratları düştü. Altın son bir ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi ve ABD Hazine tahvilleri yükselişini beşinci güne taşıdıç Petrol ralli yaptı.

Fransa Hava Kuvvetleri, yetkililerin Paris'teki saldırıların Orta Doğu'dan yönlendirildiğini kaydederek, Suriye'de IŞİD hedeflerini bombaladı. Bu sdaldırılar, Fed'in 2006'dan bu yana ilk faiz artırımına gitmeye hazırlandığı ve Japonya'dan Avrupa Birliği'ne ve Çin'e, kilit ekonomik verilerin beklentilerin altında kaldığı, küresel piyasalar için oldukça kritik bir dönemde gerçekleşti.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. dinamik varlık tahsisi müdürü Nader Naeimi, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Piyasa saldırılar öncesi kırılgan bir durumdaydı ve yatırımcı bekleyişlerine olan etkisi görülüyor," dedi ve "Bununla birlikte, terör saldırılarına gittikçe alışan bir dünyada yaşıyoruz. Bu kez, reaksiyon muhtemelen oldukça kısa sürecek" şeklinde görüş bildirdi.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.