Piyasalar yeni haftadan umutlu

0
2666

Asya hisse senetleri, ABD'deki rallinin ardından, Japonya'da ülkenin emeklilik fonunun hisse senedi sahipliği konusundaki sınırları kaldırmasının etkisiyle sıçrama yapması ile birlikte değer kazandı. Avustralya ve Japonya tahvilleri değer kaybederken, gelişen piyasa para birimleri, petrolle birlikte, değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 13:51'de, yüzde 1.2 yukarıda seyrediyordu. Japonya'da Topix Endeksi, 8 Ağustos'taki yüzde 2.4'lük sert düşüşünün ardından yüzde 1.8 yükseldi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin Mart ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirmesinin ardından yüzde 0.2'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, bir yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından 12 baz puan sıçradı. Endonezya para birimi rupi dolar karşısında yüzde 0.9 tırmanırken, Türk lirası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması sonrası yüzde 0.4 prim yaptı. Petrol New York ve Londra'da değer kazandı.

ABD hisse senetleri, Rusya'nın savaş uçaklarının Ukrayna yakınlarındaki manevralarını sonlandırdığını açıklamasının ardından, 8 Ağustos'ta ralli yaptı ve küresel hisse sentleri göstergesinin Ocak ayından bu yana ilk ard arda ikinci haftadaki kaybını azaltmasına yardımcı oldu. İsrail ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinli militanlar, Mısır'ın önerdiği ateşkesi kabul etti. Japonya'da Nikkei gazetesinde çıkan bir habere göre, Hükümet Emeklilik Yatırım Fonu, lokal hisse senedi yatırımlarına uyguladığı tavanı geçici olarak kaldırdı. Çin'de enflasyon Temmuz ayında hükümetin hedefinin altında kaldı.

Tokyo'da PineBridge Investment Japan Co. Japonya hisse senetleri müdürü Tatsushi Maeno, "Bu, geçen haftaki güçlü düşüşün ardından bir sıçrama," dedi ve "Hisse senetleri, jeopolitik risklerden dolayı çok fazla satılmış durumda, ancak bunun bir ayı piyasası başlangıcı olduğunu düşünmüyorum. Temel senryomuz değişmedi: Hisse senetler, ABD ekonomisindeki genişlemeyle birlikte, bu yılın sonuna doğru yükselecek" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.