Piyasalar yön arıyor

0
502

Dolar önemli paralar karşısındaki beş günlük kaybını korurken, petrol son dört ayın en hızlı haftalık kazancını gerçekleştirdi. Japonya hisse senetleri dalgalı bir seyir izlerken, Asya piyasalarının çoğu Noel tatili nedeniyle kapalı.

Japonya'da Topix Endeksi, yüzde 0.5 düşüşün ardından fazla değişmedi. İhracatçı şirketler düşüşlere öncülük ederken, balıkçılık şirketleri değer kazandı. MXAP Asya Pasifik Endeksi yatay seyretti. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi tatil nedeniyle kısalan haftayı yüzde 2.8 kazançla tamamladı ve Fed'in yaklaşık 10 yıl sonra yaptığı ilk faiz artırımının ardından iki günde kaybettiği 12 puanın tümünü geri aldı. Batı Teksas petrolü (WTI) vadeli kontratları, ABD'de petrol stoklarının düşmesi ve aktif petrol sondaj kuyusu sayısının azalması ile birlikte yüzde 9.7 ile Ağustos ayından bu yana en hızlı haftalık kazancını gerçekleştirdi.

Asya'da Japonya, Çin, Tayvan, Tayland ve Vietnam dışında tüm piyasalar kapalı.

Tokyo'da Nomura Holdings Inc. kıdemli stratejisti Juichi Wako, "yen yeniden ABD faiz artırımı öncesi seviyelerine döndü," dedi ve " Yabancı yatırımcıların Noel nedeniyle piyasada olmaması ile birlikte, iç gelişmeler hisse senetlerini aşağı ya da yukarı hareket ettirmeye yetmiyor" şeklinde görüş bildirdi.

Dolar yen karşısında yüzde 0.2 düşerek Tokyo saati ile 10:58'de 120.21 seviyesine geldi. ABD para birimi euro karşısında, New York'ta yüzde 0.5 geriledikten sonra fazla değişmeyerek 1.0954 seviyesinde kaldı. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg DOlar Spot Endeksi Perşembe itibariyle beş gün art arda düşerek Nisan ayından bu yana en uzun düşüş dönemini gerçekleştirmesinin ardından fazla değişmeyerk 1,226.85 seviyesinde kaldı.

Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 yükseldi ve ikinci haftayı da kazançla geçmeye yöneldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.