Piyasalara petrol fiyatları yön veriyor

0
2672

Çin hisse senetleri, merkez bankasının teşvikleri artıracağı spekülasyonu ile son 14 ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirirken, hisse senedi endeks vadeli kontratları, ABD ve Avrupa'da hisselerin yükselebileceğini işaret ediyor. Petrol düşüşüne yeniden başladı ve Rus Rublesi gelişen ülke para birimlerindeki çıkışlara öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi, Londra saati ile 07:19'da, yüzde 3.1 yukarıda seyrediyordu ve Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren endeks yüzde 3'lük bir çıkış gerçekleştirdi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.3 yükselirken, Euro Stoxx 50 endeks vadelileri yüzde 0.6 tırmandı. Batı Teksas petrolü (WTI) dünkü yüzde 4.3'lük sert yükselişin ardından yüzde 0.8 geri çekildi. Ruble dolar karşısında yüzde 0.7 yükselirken, Güney Kore para birimi won yüzde 0.6 güçlendi.

21 Kasım'da faiz indirimine giden Çin Merkez Bankası, bugün finans sisteminden para çekmedi ve bu durum, merkez bankasının bankara uyguladığı zorunlu karlılık faizini düşürmeye hazıırlanıyor olabileceği spekülasyonunu güçlendirdi. Dün beş yılın en düşük seviyesinden sıçrama yapan Bloomberg Emtia Endeksi, 60 günlük tarihsel volatilite ölçümüne göre, Ekim 2012'den bu yana en hızlı dalgalanmasını gerçekleştirdi. Avustralya ve Hindistan merkez bankaları bugünkü toplantılarında faizleri sabit tutarken, Avrupa Merkez Bankası gelecek hafta para politikasını gözden geçirecek.

Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd. piyasa stratejisti Ayako Sera, "Büyük resme bakarsak, merkez bankaları teşviklere devam ediyor, bu yüzden para hisse senetlerine akıyor ve tabanı güçlendiriyor," dedi ve "Birçok sorun olmasına karşın, fazla likidite piyasayı destekleyecek. Petrol fiyatlarındaki düşüşler ABD ve Japonya gibi bazı ülkeler için olumlu, ancak gelişen piyasalar için de olumsuz olabilir. Bu durum ihracatların düşmesine neden olabilir ve küresel ekonomiyi aşağı çekebilir"şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.