Kısa vadede ‘altın’ ne yapar?

0
2765

Uluslararası piyasalarda 1.142,95 dolara kadar gerileyerek son üç haftanın en düşük seviyesine gören altının ons fiyatı, bu seviyeden gelen alımlarla tekrar yükselişe geçerek 1.183,74 dolara kadar çıktı.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Geçen haftanın son işlem gününde, İsviçre Merkez Bankası'nın rezervlerinde altın tutup tutmamasının oylandığı referandum öncesinde, altının ons fiyatı bir süredir sürdürdüğü sıkışık seyrini kırdı.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Referandum öncesinde altın pozisyonlarının azaltılması veya kapatılması sebebiyle seans sonuna doğru sert aşağı yönlü hareket görülen altının ons fiyatı, haftayı yaklaşık 30 dolarlık düşüşle 1.167,52 dolardan kapattı.

CUHMURİYET ALTINI NE KADAR?

İsviçre referandumunda ise merkez bankasının altın rezervlerini tüm rezervlerin yüzde 20 oranında tutmasını öneren teklifin reddedilmesinin ardından düşüşünü haftanın ilk işlem gününde sürdüren altının ons fiyatı 7 Kasım'dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Altının ons fiyatı haftanın ilk işlem gününe 1.167,52 dolardan başladıktan sonra 1.142,95 dolara kadar geriledi.

Bu seviyeden gelen alımlarla yükselişe geçen altının ons fiyatı şu dakikalarda 1.175,20 dolardan işlem görüyor.

"FED POLİTİKALARI BELİRLEYİCİ"

Noor Capital Market Uluslararası Piyasalar Uzmanı Ahmet Uluhan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, son dönemde İsviçre referandumuna dair beklentilerin, merkez bankalarının genişlemeci adımlarının ve Rusya kaynaklı fiziki alımların artmasının altında 1.200 doları üzeri denemelerin sıklaşmasına neden olduğunu anımsattı.

Ancak piyasanın 1200 dolar üzerinde beklenen tepkiyi vermeyip, İsviçre referandumuna dair "hayır" beklentisinin artması ile tekrar yönünü aşağıya çevirdiğini ve geçen haftayı da düşük kapattığını kaydeden Uluhan, şunları belirtti:

"Referandum sonucunda İsviçre halkı altın alımına hayır demiş bulunuyor. Aslında bu durum altının yukarı yönlü son önemli hikayesinin kötü sonuçlanmasına da neden olmuş oldu. Bundan sonraki süreçte altın fiyatları bir kez daha Fed politikalarına ve diğer gelişmiş ekonomilerdeki parasal genişlemelere yönelik adımlara daha çok odaklanacaktır. Altının ons fiyatı 1.150 – 1.130 dolar gibi kritik kademeler üzerinde tutunmaya ve dengelenmeye çalışsa da makro ekonomik gelişmelerin özellikle Fed politikalarının desteklemesi satış yönlü eğilimin yıl sonuna doğru artmasına sebep olabilir.

Kısacası altın yukarı yönde yeni bir hikaye yakalayamadıkça aşağıda yeni dip seviyelerini çalıştırma potansiyelini bir süre daha devam ettirmiş olacaktır. Özellikle de Fed politikalarında sapmalar olmadıkça ya da jeopolitik yeni bir gerilim dünya gündemine düşmedikçe altında 1.200 – 1.250 dolar gibi tepelerin aşılması kısa vade de zor görünüyor. Aşağıda ise gelişmelerin dolar rallisini devam ettirmesi ve 1.150 – 1.130 dolar desteklerinin bırakması 1.100 dolar ve daha altı kademelerde yeni bir dip potansiyelinin devam etmesine neden olacaktır."

ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yeliz Karabulut, teknik olarak altının ons fiyatında mevcut destek seviyesinin 1.147 dolar olduğunu belirterek, altında 1.180 dolar seviyesinin yeniden aşağı yönlü kırılmasıyla satış baskısı oluşmakla beraber, 1.147 dolar desteğinin de aşağı yönlü kırılması halinde 1.133 ve 1.123 dolar desteklerinin hedeflenebileceğini kaydetti.

Kısa vadeli direnç seviyelerinin ise 1.160 ve 1.172 dolar olarak görüldüğünü kaydeden Karabulut, şunları söyledi:

"Bu, altında teknik satış baskısını göstermektedir. Gram altın tarafına baktığımızda altının ons fiyatında meydana gelen sert düşüşlerin daha baskın geldiğini görüyoruz. İsviçre'deki referandum sonucuyla beraber yeni haftada 81,50 TL desteğine doğru gevşemiş olan gram altın, bir miktar tepki alımıyla beraber 82,75 TL direncine tutunma çabasındadır. Gram altın bu seviye üzerinde tutunamazsa ve altın ons fiyatındaki gerileme devam ederse 81,50 ve 79,90 TL destekleri gram altında hedeflenebilir. Anlamlı yükselişler için ilk etapta 82,75, sonrasında 83,75 TL dirençlerinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir." 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.