Piyasalarda Çin endişesi sürüyor!

0
622

Asya hisse senetleri, ABD endeks vadeli kontratları ile birlite dşerken, ham petrol varil başına 31 doların altına indi ve yuan Hong Kong'daki işlemlerde sıçrama yaptı.

Asya hisse senetlerinin göstergesi MSCI Asya Pasifik Endeksi üç yılın en düşüğüne inerken, Japonya hisse senetleri, tatil sonrası ilk işlem gününde değer kaybetti ve yen güçlendi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.7 düştü. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, 2016'da 1.4 trilyon dolarlık erimeye yol açan güçlü satışların ardından kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı. Çin para birimi yuan Hong Kong'daki serbest piyasada yüzde 0.7 kadar değer kazandı ve onshore kur ile arasındaki fark kapandı. Petrol, Pazartesi günü 12 yılın en düşük seviyesinden kapanmasının ardından düşüşünü yedinci güne taşıdı.

Çin'in finans piyasalarındaki kargaşanın ekonomiye yayılabileceği endişeleri, bu yıl, küresel hisse senetlerine ve emtia grubuna güçlü satışlar getirdi ve petrol yüzde 18 değer kaybetti. Çin Merkez Bankası (PBOC), onshore yuan ile aradaki farkın kapanması için piyasaya müdahale etti ve bu müdahale borçlanmayı ve yuanda açığa satışı daha maliyetli hale getirdi.

ABD'de dün, gösterge Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi öğleden sonra tüketici ve teknoloji grubu hisselerine gelen alımların önclüğünde kayıplarını geri aldı. ABD'de Alcoa Inc. kapanıi sonrası finansallarını açıklayarak bilanço dönemini gayrıresmi olarak açtı. Alcoa beklenenden daha iyi kar açıklarken, satışları yüzde 18 düştü.

Hong Kong'da Standard Chartered Plc döviz stratejisti Eddie Cheung, "Fonlama sıkışıklığı, offshore yuanda açığa satışları çok pahalı hale getiriyor," dedi ve "Onshore-offshore farkı kısa vadede, PBOC'un farkı düşürmeye yönelik son tedbirleri dikkate alındığında düşük kalmaya devam edecek. Ancak değer kaybı baskısı sürerse bu fark yeniden açılabilir" şeklinde görüş belirtti.

Piyasalar

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo sati ile 14:36'da yüzde 1.5 aşağıda seyrediyordu. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 3.1 düştü ve düşüşünü altıncı güne taşıdı.

Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi eylül ayından bu yana ilk kez 3,000 puanın altına indikten sonra yüzde 0.3 yükseldi. Endeks Pazartesi günü yüzde 5.3 düşmüştü. S&P 500 endeks vadeli kontratları, hisse senetlerinde düşüşü işaret etti.

Hong Kong'da işlem gören (offshore) yuan yüzde 0.7 kadar yükselerek, kısa bir süreliğine onshore yuan ile arasındaki farkı kapattı. Bu fark geçen hafta yüzde 2.9 ile rekor kırmıştı. Yen dolar karşısında 117.35 seviyesine yükseldi.

Petrol, dün Aralık 2003'ten bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından yüzde 2.9 düşerek varil başına 30.50 dolara indi. Brent petrolü yüzde 3.3 kayıpla 30.50 dolara geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.