Piyasalarda Çin endişesi

0
2707

ABD endeks vadeli kontratları, Cuma günü ABD hisse senetlerinde ilaç üreticilerine gelen satışlar öncülüğünde gerçekleşen düşüşün devam edeceğini işaret ederken, Asya hisse senetleri, Çin'de sanayi şirketlerinin karlarının dört yılın en hızlı düşüşünü göstermesinin yendeki yükselişe destek sağlaması ile birlikte satış ağırlıklı seyretti.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, ABD hisse senetlerinin gösterge endeksinin son dört haftanın üçünde düşüş göstermesi sonrası aşağı yönde hareket etti. Japonya'da Topix Endeksi, yendeki yükseliş ve 1,000'den fazla şirketin temettü hakkı olmaksızın işlem görmesi ile birlikte geriledi. Güney Kore, Hong Kong ve Tayvan'da piyasalar tatil nedeniyle kapalı. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvilleri ve Avustralya tahvilleri yükseldi. Ham petrol geri çekildi ve iki günlük yükselişi sonlandırdı.

Tokyo'da FPG CEO'su Koji Fukaya, "Hisse senetleri, bu belirsiz ortamda, muhtemelen yülselmeyecek, küresel ekonomik durum ise daha da güçlü bir düşüşe neden olacak kadar kötü değil," dedi ve " Bu hafta açıklanacak ABD verileri önemli ve sonuçlar karışık çıksa bile, temel durumu etkilemeyecek. Zira Fed bu yıl faiz artırımına gideceği konusunda açık sinyaller verdi. Dolar geniş tabanlı bir yükselişe hazırlanıyor" şeklinde görüş bildirdi

Çin'de sanayi şirketlerinin karları Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.8 düştü ve kayıplar, Kasım ayından bu yana yapılan 5 faiz indirimi ve hükümetin perojeleri hızlandırma çabalarına rağmen derinleşiyor. Fed Başkanı Janet Yellen ve bazı Fed yetkililerinin 2015 yılında faiz artırımına gidileceği yönündeki açıklamaları, bu yıl faiz artırımı olasılığını yüzde 50'nin altında gören traderları fazla etkileyemedi. Biyoteknoloji hisseleri, bu yılın en iyi performans gösteren gurbundan çıkarak, Cuma günü ayı piyasasına girdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.