Volkswagen skandalı piyasaları nasıl etkiledi?

0
2613

ABD'de emisyon testlerini geçme konusunda yıllardır usulsüzlik yaptığının ortaya çıkmasından bir hafta sonra, Volkswagen AG'nin sıkıntısı Avrupa kredi piyasaları boyunca yayılmaya başladı.

Fransa Merkez Bankası Cuma günü, Volkswagen otomobil kredileri ile desteklenen iki menkul kıymetin işlemlerini durdururken, parça tedarikçisi Schaeffler AG'nin üst düzey yöneticileri, konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, ilk halka arzları için müşteri bulmaya çalıştıkları bir dönemde, kendilerini en büyük müşterileri Volkswagen hakkında sorularla muhattap olurken buldular.

Volkswagen'in 18 Eylül'de ABD'nin kirlilik testlerini 2009'dan bu yana aldattıklarını itiraf etmesinden bu yana, şirket CEO'su istifa etti, firma ABD'de 27 eyaletin ortak soruşturmasının hedefi oldu ve şirket hisseleri yüzde 28 değer kaybetti.

Cuma günü Volkswagen'in CEO'luğuna atanan Porsche'un eski şefi Matthias Mueller, en acil görevinin şirkete yönelik güveni yeniden kazanmak olduğunu söyledi ve "Benim liderliğim altında, Volkswagen sektördeki en sıkı uygunluk ve yönetim standartlarını geliştirebilmek ve uygulayabilmek için herşeyi yapacak" şeklinde konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.