Piyasalarda Çin etkisi…

0
2815

Bu sabah Çin'de açıklanan ihracat ve ithalat verilerinin beklentilerin üzerinde bir daralmaya işaret etmesinin ardından, küresel risk iştahının azalmasıyla gelişen ülke para birimleri ve borsalarda düşüş eğilimi dikkati çekiyor.

Güne yatay bir başlangıç yapan BIST 100 endeksi, diğer gelişen ülke para birimlerine paralel olarak TL'nin dolar ve avro karşısında düşüşe geçmesinin ardından etkisini artıran satışlarla, şu dakikalarda yüzde 1'in üzerinde değer kaybederek analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 78.500 puanın altına geriledi. Avrupa borsalarında da yüzde 1'i aşan kayıplar görülürken, avro/dolar paritesi yükseliş isteğini devam ettiriyor.

Uluslararası piyasalarda avro/dolar paritesinin 1,14'ü aşarak 18 eylülden bu yana gördüğü en yüksek seviyeye çıkmasının etkisiyle, avro/TL yüzde 1'in üzerinde artışla 3,3632'ye kadar çıktı. Güne 2,9250 seviyelerinden başlayan dolar/TL ise şu dakikalarda 2,9480 seviyelerinden alıcı buluyor.

Analistler, Avrupa tarafında Almanya'da açıklanan enflasyon verilerinin beklentiler doğrultusunda olmasının ardından gözlerin yine Almanya'da saat 12.00'de açıklanacak ZEW endekslerine çevrildiğini belirterek, gelişmiş ülke tahvilleri ve para birimlerine artan talebin yurt içi piyasaların üzerinde baskı oluşturduğuna dikkati çekiyor.

Dolar/TL'nin 2,95 seviyesinin gün içi direnç konumunda olduğunu aktaran analistler, BIST 100 endeksinde ise 78.500 puanın altında kalması durumunda 77.600 desteğinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.