Piyasalarda gözler Fed tutanaklarında

0
2680

Dolar, Fed'in son toplantısının tutanakları açıklanmadan önce, önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kazanırken, bakır ve altın fiyatları en az beş yılın en düşük seviyelerine geriledi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, traderların Fed'in Aralık toplantısında 2006'dan bu yana ilk faiz artırımını gerçekleştireceği bahsine girmeleri ile birlikte, rekor seviyeye yükseldi. ABD'nin 2 yıl vadeli tahvillerinin faizi ile G7 ülkelerinin faizi arasındaki fark son sekiz yılın en yüksek seviyesine çıktı. Altın düşüşünü yedinci güne taşıdı ve ham petrol iki ayı aşkın sürenin en düşük kapanışından yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi, yenin dolar karşısında bir haftanın en düşük seviyesi yakınında seyretmesi ile birlikte yükselen Japonya hisse senetlerinin öncülüğünde, çıkışını ikinci güne taşıdı.

Yavaşlayan küresel ekonomiye ilişkin işaretler, bakırdan ham petrole, emtia grubunda arz fazlasına neden oldu ve bu durum, ham madde fiyatlarını aşağı çekerken, Fed'in faiz artırımına gitmeye hazırlandığı bir dönmde, Avrupa, Çin ve Japonya merkez bankalarını parasal gevşemeye gitmeye yöneltti. Japonya Merkez Bankası'nın iki gün sürecek politika toplantısı başladı ve Fed'in Çarşamba günü açıklanacak olan son toplantısının tutanakları, politika yapıcıların faiz artırımının hızı konusunda verebilecekleri olası ipuçları için dikkatle incelenecek. Vadeli kontratlar, ABD merkez bankasının gelecek ay faiz artırma olasılığını yüzde 66 olarak gösteriyor.

Auckland'da ANZ Bank New Zealand Ltd. kıdemli döviz stratejisti Sam Tuck, "Dikkatler tutanaklarda olacak; zira Ekim ayının, Aralık ayında faiz artırımının bu noktadan daha da fiyatlanması için uygun olup olmadığını gösterecek" dedi ve "Ton dolar için hala pozitif" şeklinde görüş bildirdi. 

Piyasalar

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Hong Kong saati ile 12:15'te yüzde 0.1 yukarıda seyrediyordu ve verilerin toplanmaya başladığı 2005'ten bu yana en yüksek kapanışına doğru yöneldi. Euro dolar karşısında yüzde 0.5 kadar düşerek 1.0631 seviyesine indi ve Salı günkü yedi ayın en düşük seviyesini yeniden gördü. Yen dolar karşısında 9 Kasım'da 123.60 ile 20 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 123.35 seviyesine geldi.

ABD'nin 2 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi fazla değişmeyerek yüzde 0.86 seviyesinde kaldı. Bu G-7 ülkelerinin tahvil faizi ortalamasından 76 baz puan yularıda.

Bakır yüzde 1.6 düştü ve Mayıs 2009'dan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Altın yüzde 0.5 kadar düşerek 1,064.55 dolara indi ve Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

ABD ham petrolü yüzde 0.9 yükseldi. Petrol dün New York'ta varil başına 40.67 dolar ile 26 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesinden kapandı.

Japonya'da Topix Endeksi, yenin dolar karşısında yüzde 0.2 gevşemesinin desteği ile yüzde 0.3 yükseldi.  MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 yükselirken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 düştü.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.