Altın beş yılın en düşük seviyesine indi

0
2783

Altın, ABD'de dün açıklanan tüketici fiyatları verisinin yukarı yönde hareket etmesi ve buna bağlı olarak Fed'in gelecek ay faiz artırımına gideceği beklentilerinin güçlenmesinin ardından ardından beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi. Platin yaklaşık yedi yılın en düşüğüne geriledi.

Spot altın yüzde 0.5 düşüşle ons başına 1,064.55 dolara kadar inerek Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, Singapur saati ile 13:55'te 1,069.08 dolara geldi. Metal böylelikle düşüşünü yedinci güne taşıdı.

Altın bu yıl, iyileşen ABD ekonomisin politika yapıcıları borçlanma maliyetlerini artırmaya yönelteceği spekülasyonuna bağlı olarak yüzde 9.8 düştü. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor. Fed Çarşamba günü 27-28 Eylül'de gerçekleştirdiği toplantının tutanaklarını açıklayacak. Fed bu toplantıda, işgücü piyasası koşulları iyileşirse ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine doğru yükseleceğine güven duyarlarsa, Aralık ayında faiz artırımına açık olduklarının işaretini vermişti.

Melbourne'de National Australia Bank Ltd. ekonomisti Vyanne Lai, "Zayıf enflasyonist baskılara ilişkin endişeler, Fed'in sıkılaştırmaya yönelik karar alma sürecine daha az aşağı yönlü risk oluşturabilir," dedi ve "Son güçlü işgücü piyasası verileri ile birleşitiğinde, Aralık ayında bir faiz artırımı ihtimali yüksek görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.

ABD'de çekirdek tüketici fiyatları endeksi, kiraların artmaya devam etmesi ve sağlık-bakım maliyetlerindeki yükselişle birlikte, ikinci ay üst üste yüzde 0.2 yükseldi. Bu, mayıs ve Nisan'dan bu yana en en güçlü iki aylık veriyi işaret ediyor ve enflasyonun Fed'in hedefine doğru yükselmete olduğunu gösteriyor.

Avustralya'nın ikinci en büyük altın üreticisi Evolution Mining Ltd.'ni icra başkanı Jake Klein, "Altın fiyatları, dolar bazında, zor bir dönemde," dedi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Fed'in Aralık toplatısında faiz artırımına gideceği beklentilerinin güçlenmesi ile birlikte rekor seviyeye doğru tırmanduı. Vadeli kontratlar, Fed'in Aralık ayında faiz artırımına gitme ihtimalini yüzde 66 oalrak gösteriyor.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Salı günü 1,508.09 tona çıktı. Ancak varlıklar halen Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesi yakınında.

Spot platin yüzde 1 düşüşle ons başına 845.90 dolara kadar inerek Aralık 2008'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Gümüş düşüşünü 15'inci güne taşıdı ve 1950'nin başından bu yana en uzun düşüş dönemini gerçekleştirmeye yöneldi.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.