Piyasalarda gözler ve dikkatler FED’de

0
2609

Asya hisse senetleri, Fed'in faiz oranlarını değerlendireceği toplantısı öncesi, düşerken ve bölge hisse senetlerinin gösterge endeksi on yılı aşkın sürenin en uzun düşüş dönemini yaşarken, ABD doları önemli paraların büyük bölümü karşısında değer kaybetti ve ülke tahvilleri yükseldi. Metaller sıçrama yaptı.

PEKİ FED HANGİ CÜMLEYİ KULLANACAK? TIKLAYIN…

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 13:03'te, yüzde 0.1 aşağıda seyrediyordu ve düşüşünü dokuzuncu güne taşıdı. Nasdaq 100 vadeli kontratları, ABD'de teknoloji hisselerinin gösterge endeksinin dün New York'ta yüzde 41 düşmesinin ardından fazla değişmedi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düştü ve Japonya ve Güney Kore para birimleri güçlendi. Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri son altı günde ilk kez yükselirken, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi iki baz puan geriledi. Altın ve nikel en az yüzde 0.3 değer kazandı.

Fed yetkilileri, ABD'de dün açıklanan sanayi üretimi verisinin beklenmedik bir şekilde düşmesinin faiz artırımlarının daha ileri bir tarihe alınabileceği spekülasyonunu güçlendirmesi ile birlikte, bugün iki gün sürecek toplantıda bir araya gelecek. Hong Kong'da sabah işlemleri tayfun nedeniyle iptal edilirken, Avustralya Merkez Bankası, artan emlak fiyatlarından kaynaklanan riskleri izledikleri kaydetti ve banka yetkilileri, rekor düşük seviyedeki faizlerde bir istikrar dönemini tekrarladı.

Sydney'de Colonial First State Global Asset Management yatırım piyasaları araştırma müdürü Stephen Halmarick, "Büyük konu, Fed'in faizleri artırma kararına yaklaşmakta olduğunu işaret eden ileriye dönük rehberliğini değiştirip değiştirmeyeceği," dedi ve "Fed'in sıkılaştırması ile birlikte geçiş dönemi Asya bölgesi için zor olacak. Sanırın piyasalarda volatilitenin yüksek olacağı birkaç aylık bir dönem içindeyiz" şeklinde görüş bildirdi…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.