Piyasalarda ibre aşağı mı döndü?

0
2587

Deltec International Group CIO'su Atul Lele, Çarşamba günü CNBC’ye yaptığı açıklamada ABD dolarında azalan likidite ve düşen emtia fiyatları nedeniyle gelişmekte olan piyasalarda krizin bu yıl patlak verebileceğini söyledi.

Ayı piyasası öngörüleri gelişmekte olan piyasaların son günlerde gösterdiği performansla ile zıtlık teşkil ediyor. Dow Jones ve S&P endekslerindeki gerilemeye rağmen MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi yüzde 3 oranında yükseldi. Bunun yanında Societe Generale tarafından Ocak ayında yapılan bir ankette katılımcıların yüzde 70’inin fiyatların düşeceğini öngördüğü belirtildi.

Lele, FED’in tahvil alım programını sonlandırmasına göndermede bulunarak;  "ABD dolarında likiditenin daralıyor olması gelişmekte olan piyasaların artık kendilerini etkin olarak finanse etmelerinin mümkün olmadığı anlamına geliyor” dedi.

Uluslararası Finans Enstitüsü, ABD'deki faiz oranlarının artırılması ihtimaline istinaden gelişmekte olan piyasalara nakit akışının 2015 yılından da azalmaya devam edeceğini öngördüğünü belirtti.

Enstitü geçen ay yayımlanan raporunda; "Kırılganlıklarıyla bilinen birçok büyük gelişmekte olan piyasa düşük petrol fiyatlarından fayda sağladı ve makro politika çerçeveleri güçlendirmek için çalışmalar yaptı. Ancak FED’in geçmişteki parasal sıkılaştırma döngülerinin analizi gelişmekte olan piyasalarda kriz riskinin artmakta olduğunu gösteriyor” dedi.

YAPISAL ZAYIFLIKLAR

Ham petrol ve endüstriyel metal fiyatlarındaki önemli düşüşlerin yaygın olarak özellikle emtia ihraç eden gelişmekte olan ülkelerin yapısal zayıflıklarını hızlandıracağı düşünülüyor.

Venezuela ve Rusya gibi ülkeler nedeniyle petrol gelirlerine bağımlılıktan ötürü tehdit altındayken ithalatçıların bile risk altında olabileceği belirtildi.

"TÜRKİYE ZAYIF VE BAĞIMLI"

Deltec CIO'su Lele; "Örneğin Türkiye'yi ele alın. Düşük petrol fiyatlarından yaralanıyorlar ancak gerekli yapısal reformların herhangi birini hayata geçirmiş değiller ve hala ABD doları likiditesine ağır şekilde bağımlılar” dedi.

Geçtiğimiz ay, Citi'nin gelişmekte olan piyasalar ekibi Rusya, Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye dahil pek çok ekonominin önümüzdeki birkaç yıl içinde yabancı yatırımlarını ve kredi derecelerini kaybetme riski ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. Kamu ve özel sektörde ağır borç yükü gibi kötü ekonomik temellerin, ekonomik politika kalitesinde iyileştirmelere ağır bastığı belirtildi.

Deltec, gelişmekte olan piyasaların çoğunluğunda ağırlığı azaltırken ING Araştırma Asya Başkanı Tim Condon gelişmekte olan piyasaların finansal varlıkları konusunda fiyatların aşağı yönlü seyredeceğini düşündüklerini söyledi.

HİNDİSTAN İÇİN GÖRÜŞLER OLUMLU

Her ne kadar gelişmekte olan piyasalarda ayı piyasası ufukta görünmüş olsa da uzmanlar bunlar arasında etkin bir parasal ve mali paket uygulanması yapan Hindistan’ı ayrı tutuyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.