Piyasalarda kritik hafta geldi

0
2744

Petrol, ABD'de üretimin artacağına ilişkin projeksiyonlarla birlikte, 2009'dan bu yana en düşük seviyesine inerken, dolar, bu haftaki Fed toplantısı öncesi, 10 yılı aşkın sürenin en güçlü seviyesinden zayıfladı. Çin hisse senetleri, hükümetin ekonomik genişlemeyi destekleyeceğine ilişkin taahhüdünün etkisi ile değer kazandı.

Batı Teksas petrolü (WTI), erken saatlerde varil başına 43.57 dolara kadar indikten sonra, yüzde 1.1 düşerek, Tokyo saati ile 15:20'de, varil başına 44.35 dolara geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 gerilerken, euro dolar karşısında 12 yılın en düşük seviyesinden toparlandı. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın yavaşlayan büyümenin istihdam artışını ya da ücretleri tehdit etmesi durumunda adım atılacağı taahhüdünde bulunmasının ardından yüzde 1.9 yükseldi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları fazla değişmedi.

Petrol geçen hafta yüzde 9.6 değer kaybetti ve spekülatörler, azalan petrol arama platformu sayısının arz fazlasını gidermeye yetmeyeceği beklentisi ile, fiyatlarda yükseliş beklentisi ile açtıkları pozisyon (uzun pozisyon) sayısını iki yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indirdi. Fed'in, ABD para politikasının Avrupa ve Asya-Pasifik'teki politika yapıcıların büyümeyi desteklemeye yönelik çabalarından ayrışması ile birlikte, bu haftaki toplantısı sonrası yapacağı açıklamadan "sabırlı" kelimesini çıkarabileceği kaydediliyor.

Seul'de Midas International Asset Management CEO'su Heo Pil Seok, "Güçlenen dolar zayıf emtia anlamına geliyor ve petrol son dönemlerdeki kazançların ardından tekrar geriliyor," dedi ve "ABD ekonomisi pozitif görünüyor ve birçok yatırımcı bunun faizlerin beklenenden daha erken artırılabileceği anlamına geldiğine inanıyor ve bu da doları güçlendiriyor" şeklinde görüş bildirdi.

Seul'de Samsung Futures Inc. emtia analisti Hong Sung Ki, "Ham petrol, kendi arz-talep sorunları yanında, güçlenen doarla birlikte, daha da kötü bir seyir izledi," dedi ve "Fed ile diğer büyük merkez bankaları arasında, özellikle Avrupa Merkez bankası arasında, ayrışma görüyoruz. Yatırımcılar Fed'in Haziran ayında faiz artırıp artırmayacağını merak ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.