Piyasalarda negatif seyir hakim!

0
2874

Çin ve ABD'de imalat sanayisi verilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından önceki gün düşüşe geçen petrol fiyatları, hızlı değer kaybını dün de sürdürerek iki günde yüzde 9,3 geriledi.

Düşüş eğiliminin devam ettiği petrol fiyatları, küresel piyasalarda risk iştahını azaltırken, gelişmiş ülke tahvilleri ve altın talebinin arttığı görülüyor. Azalan risk iştahı ve dev enerji şirketlerinin hisse senetlerindeki sert düşüşlerin etkisiyle dün pay piyasaları yüzde 2'leri aşan değer kayıpları ile günü tamamladı.

Dün ABD'de Dow Jones endeksi yüzde 1,80, S&P 500 endeksi yüzde 1,87 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,24 geriledi. Analistler, bugün Çin ve Japonya'da açıklanan hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksleri (PMI) beklentileri aşmasına karşın Asya piyasalardaki negatif havanın devam ettiğine dikkati çekerek, ABD'de hizmet sektörü verilerinin yanı sıra ADP özel sektör istihdam verisinin de izleneceğini belirtiyor.

Avrupa tarafında, dün Almanya ve Euro Bölgesi'nde işsizlik verisinin beklentilerden iyi gelmesine karşın gelişmiş ülke tahvillerine talep artarak sürdü, euro/dolar paritesi ise 1,09'un üzerinde dengelendi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,81, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,28 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,47 değer kaybetti.

Bugün de negatif seyrini sürdüren Asya tarafında, beklentilerden iyi gelen hizmet sektörü verilerine karşın Japonya'da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 3,15 değer kaybıyla kapatırken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi şu dakikalarda yüzde 0,9 geriledi.

Yurt içinde, küresel piyasalara paralel, gün boyu negatif bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,28'lik azalışla analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 72.500 puanın hemen üzerinde tamamladı. Analistler, BIST 100 endeksinin 72.500 ve 71.900 seviyelerinin destek, 73.400 ve 74.000 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu vurguluyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.