Piyasalarda tedirginlik sürüyor

0
2642

Piyasalarda "emtia" tedirginliği sürüyor.   Madencilik sektörü hisse senetleri, sanayi metallerindeki satış dalgasının etkisi ile bakır ve nikel fiyatlarının en az altı yılın en düşük seviyesine inmesi ile birlikte, tüm Asya'da düşüşlere öncülük etti.

Avustralya hisse senetleri, beş günlük yükselişini sonlandırırken ve Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri geri çekilirken, Bloomberg'in madencilik sektörü hisselerini içeren endeksi düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Bakır Londra'da ton başına 4,500 doların altına indi ve Nikel 2003'ten bu yana en düşük seviyesini gördü. Malezya para birimi ringgitt sıçrama yaparken, ABD doları, Fed'in bu yıl faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesinin ardından, önemli para birimleri karşısında kazançlarını korudu.

Fed'in Aralık toplantısında faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentiler dolardaki kazançları desteklerken, dolar ile fiyatlanan metalleri, ellerinde diğer paraları tutan yatırımcılar için daha pahalı hale getiriyor. Bazı üreticilerden gelen üretim artışları ile birlikte Çin'deki yavaşlamanın talebi olumsuz etkileyeceği endişesi de metaller üzerindeki baskıyı artırıyor. Enerji ve ham madde hisseleri bölgesel hisse senedi piyasalarında bu yıl görülen düşüşlere öncülük etti. Bu hisseler en az yüzde 13 düşerken, MSCI Asyas Pasifik Endeksi yüzde 2.7 geri çekildi.

Hassium Asset Management LLP kurucusu ve CEO'su Yogesh Dewan, Bloomberg TV'ye yaptığı değerlendirmede, "Emtia sektörü, temelde küresel büyüme endişelerinden ve ayrıca arz sorunlarından da dolayı, gerçekten ağır darbe alıyor," dedi ve "Piyasa temkinli" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasalar

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:30'da yüzde 0.1 aşağıda seyrederken, Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.3 düştü. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, materyal üreticilerinin öncülüğünde yüzde 0.7 kaybetti

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.