Piyasalarda yönü FED belirliyor…

0
2921

Dolar, Fed’in açıklamasında ABD ekonomisinin varlık alım programının sona erdirilmesi için yeterince güçlü olduğunu belirtmesi ile 4 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Sanayi metalleri ve petrol, Hong Kong hisseleri ile birlikte geriledi.

Bloomberg Spot Dolar Endeksi Tokyo saati ile 13:29 yüzde 0.1 artış gösterdi. Sterlin yüzde 0.2 zayıflarken, Güney Kore vonu gelişmekte olan ülke para birimlerinde düşüşlere öncülük etti. Nikel yüzde 1 gerilerken, Batı Teksas türü ham petrol (WTI) yüzde 0.3 değer kaybetti. Hong Kong’da Hang Seng Endeksi, 7 ayın en büyük 2 günlük rallisinin ardından yüzde 0.5 düşüş kaydetti. NZX 50 Endeksi Wellington’da rekor seviyeye ulaştı. Standard & Poor’s 500 endeks vadelileri ise yatay bir seyir izliyor.

ABD Merkez Bankası Fed, bilançosuna 1.66 trilyon dolar ekleyen varlık alımı programını bitireceğini doğrularken, bu kararda istihdamdaki ilerlemenin etkili olduğunu belirtti. Faiz oranlarının 'kaydadeğer bir süre' daha düşük tutma taahhüdünü de yineledi.

ABD üçüncü çeyrek yurtiçi hasıla büyümesi ve Euro Bölgesi güven verileri bugün açıklanacak. Euro Bölgesi enflasyonu’nun ise yarın açıklanması bekleniyor.

Doların 10 önemli para birimi karşısında hareketlerini izleyen Bloomberg Spot Dolar Endeksi 1,070.72 puan ile 3 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Endeks, parasal genişlemenin sonlandırılması ile ABD’de faizlerin gelecek yıl artırılabileceği iddilarının destek bulmasının ardından dün yüzde 0.6 yükselerek 3 günlük düşüşü sonlandırdı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.