Piyasaları Yemen ateşi sardı

0
2807

Yemen'de başlayan askeri operasyonun petrol fiyatlarında sert yükselişi ve küresel piyasalarda endişeleri tetiklemesiyle dolar/TL güne sert yükselişle başladı.

Yemen operasyonu öncesi dün 2,57 civarında işlem gören dolar/TL bugün 2,6160'a kadar çıktı. Suudi Arabistan, müttefik Arap ülkeleriyle birlikte bugün Yemen'de İran'ın desteklediği ve Aden kentini kuşatan güçleri hedef alan askeri operasyon başlattı.

El Arabiya televizyonu Suudi Arabistan'ın askeri operasyona 150,000'e kadar asker ve 100 savaş uçağıyla katıldığını ve Mısır, Ürdün, Sudan ve Pakistan'ın kara harekatına katılmaya hazırlandığını belirtti. Yemen'deki istikrarsızlığın büyümesi dünya piyasalarına petrol arzı hakkında endişe yaratırken askeri operasyon açıklamasının ardından Brent petrolü fiyatları neredeyse yüzde 6 artış kaydetti.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, TL'deki değer kaybının jeopolitik endişelere bağlı olduğunu belirterek, "Petrol fiyatlarından da gördüğümüz üzere küresel piyasalar petrol arzını etkileyebilecek uzun sürebilecek bir askeri çatışma ortamı olabileceğini fiyatlıyorlar. TL'de hem coğrafi konum hem petrol fiyatları hem de küresel riskten kaçıştan en çok etkilenecek para birimleri arasında" dedi. Yemen'deki çatışmalar giderek iç savaşı andıran bir hal alarak, ülkeyi Şii İran ile Sünni Suudi Arabistan arasındaki üstünlük mücadelesinin başlıca cephelerinden biri haline getiriyor.

ALTIN 3 HAFTANIN ZİRVESİNDE

Altının ons fiyatı 1200 doları aşarak yaklaşık 3 haftanın en yüksek düzeyini gördü. İç piyasada da altın yükseldi. Altının gram fiyatı son 2,5 yılın en yükseği olan 102,17 liraya çıktı. BORSADA SERT DÜŞÜŞ Suudi Arabistan ve müttefik ülkelerin Yemen'e askeri müdahalede bulunması ve petrol fiyatlarının sert yükselişi ardından hisse senetleri, küresel riskten kaçışa paralel güne düşüşle başladı. BIST100 endeksinde ilk seansta yüzde 2'ye yakın düşüş görüldü. Endeks ilk seansı yüzde 1,8 düşüşle 81 bin 158 puandan kapattı.

PETROL FİYATLARI 60 DOLARA DAYANDI

Türkiye'nin de akaryakıt fiyatlarını belirlemede temel aldığı Brent tipi petrolün varil fiyatı ise yaklaşık 5 dolar sıçramayla 59.71 dolara tırmandı. ABD hafif hampetrolünün fiyatı da yeniden 50 doları aşarak 51.98 dolara kadar çıktı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.