Piyasaların FED’e tepkisi nasıl oldu?

0
2579
Dolar, diğer büyük para birimleri karşısında üç haftanın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından yeniden yükselmekte zorluklar yaşadı.
 

Asya borsaları Fed'in dün faizleri artırmamasının verdiği rahatlamayla hafif yükselişler gösterse de bu yükselişler özellikle Çin başta olmak üzere küresel ekonomiye dair endişelerin yeniden gün yüzüne çıkmasıyla sınırlı kaldı.

Fed kararının ardından dolar yüzde 1 değer kaybederken, ABD devlet tahvil getirileri düştü ve son birkaç günde gerçekleştirdikleri sert yükselişleri geri vermiş oldu. Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.3 yükselirken, Japon Nikkei endeksi yüzde 1.4 gerileyerek Wall Street'teki kayıpları takip etti.

ABD'de Dow Jones yüzde 0.39 düşerek 16,674.74 puandan dünü kapatırken, S&P 500 endeksi yüzde 0.26 kayıpla 1,990.2 puan ve Nasdaq da yüzde 0.1 kayıpla 4,893.95 puandan kapandı. Dolar, Fed'in faizleri sabit tutma kararının ardından diğer büyük para birimleri karşısında üç haftanın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından yeniden yükselmekte zorluklar yaşadı. Euro karşısında yüzde 1'den fazla değer kaybeden dolar 1.1441 seviyesine gerilerken, daha sonra toparlanarak bu kayıpları yüzde 0.3'e indirdi.

Haftalık bazda ise dolar euro karşısında yüzde 0.5 yukarıda. Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden dolar endeksi ise dün 94.360 seviyesine kadar gerilemesinin ardından yüzde 0.1 yükselerek 94.634 oldu. Haftalık bazda endeks yüzde 0.6 aşağıda. Dolar yen karşısında da 119.96 seviyesine gerilerken, haftalık bazda yüzde 0.5 kayba doğru ilerliyor

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.