Piyasaların merakla beklediği tarım dışı istihdam verisi açıklandı

Küresel ve yurt içi piyasaların merakla beklediği ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı.

0
3384

Verilere göre ABD’de Eylül ayında tarım dışı istihdam artışı 156 bin oldu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini istihdam artışının 172 bin olacağı yönündeydi.

ABD’de Eylül ayında işsizlik oranı yüzde 5 olarak gerçekleşerek, yüzde 4,9’luk beklentiyi de geride bıraktı.

Saatlik kazançlar da hayal kırıklığı yarattı. Eylül ayında aylık olarak saatlik kazançlar yüzde 0,2 arttı. Beklenti yüzde 0,3’lük artıştı.

FED YETKİLİLERİ İSTİHDAM İLE İLGİLİ NE DEMİŞTİ?

Eylül ayının sonunda ABD Temsilciler Meclisi’nde açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Janet Yellen, iyileşmeye devam eden iş gücü piyasasının Eylül verileri dışarıda bırakıldığında 2016’da aylık ortalama 180 bin kişiye istihdam sağladığı bilgisini aktarırken, bu hızın uzun vadede sürdürülebilir olmadığına işaret etmişti.

Mevcut istihdam artış hızının devam etmesinin ekonominin aşırı ısınmasına neden olabileceğini ifade eden Yellen, bunun daha agresif sıkılaştırma adımları gerektirebileceğinin altını çizdi.

Yellen, aşırı ısınma riskini engellemek için parasal desteğin kademeli olarak kaldırması gerektiğini belirtirken, “Ekonomi yıl sonunda faiz artırılmasına hazır görünüyor” dedi.

Diğer Fed üyelerinin de bu yıl bir kez faiz artırılmasının uygun olacağını düşündüğünü anımsatan Yellen, buna karşın Fed’in önceden belirlenmiş bir zaman çizelgesi ya da takvimi olmadığını vurguladı.

Yellen, ayrıca yüzde 2 enflasyonun “tavan” olarak kabul edilmediğini söyleyerek, Fed’in enflasyonun hedefi aşmasına izin verebileceğinin sinyalini verdi.

Çarşamba günü değerlendirmelerde bulunan Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker ise, güçlü ABD istihdam verisinin faiz artırımının daha sonra değil de daha önce artırılması için zemini güçlendireceğini söylemişti. Lacker, 100 binin üzerinde istihdam artışının halen oldukça güçlü bir artış olduğunu sözlerine ekledi.

Lacker, ABD ekonomisinin bu yılın tümü için yüzde 1.75 civarında büyüyecek gibi göründüğünü belirtti. Lacker, öte yandan, her toplantının “canlı bir toplantı” olduğunu söyledi. Lacker’ın bu yıl Fed’in politika kararlarında oy hakkı yok.

BUNDAN ÖNCEKİ EYLÜL AYLARINDA VERİ HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

2009 yılında yaşanan küresel resesyonun sona ermesinden bu yana, ilk açıklanan istihdam verileri yedi Eylül ayının beşinde Bloomberg anketine katılan ekonomist beklentilerinin altında kaldı. Sadece bir kez tahminlerin yaklaşık 1,000 altında açıklanmasına karşın, 2009’dan bu yana beş yılın Eylül ayında açıklanan istihdam verileri, Bloomberg anketinden çıkan medyan tahminlerinin altında gelmişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.