Piyasaların odağında MB’ler var…

0
2681

Japonya dışında Asya hisse senetleri, yedi yılın en yüksek seviyesinden düşerken, petrol geri çekildi. Altın Pazartesi günü, karışık gelen ABD ekonomik verilerinin Fed'in faiz artırımlarını öteleyeceği beklentilerini güçlendirmesinin ardından güçlü bür çıkış gerçekleştirdikten sonra sakin seyretti.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 12:42'de, yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu. Petrol şirketlerinin hisse senetleri, Hong Kong hisselerini aşağı çekti. Jakarta Bileşik Endeksi düşüşünü ikinci güne taşıdı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 geriledi. Robot üreticisi Fanuc Corp., Nikkei 225 Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etti. Altın ve gümüş dün ocak ayından bu yana en hızlı günlük çıkışlarını gerçekleştirmelerinin ardından sakin bir seyir izledi. Tayvan doları ikinci günde de değer kazandı.

Küresel hisse senetlerinin toplam değeri, Japonya'dan Avrupa'ya, merkez bankalarının teşvikleri ve Fed'in faiz artırımını öteleyebileceği beklentilerinin güçlenmesinin beklenenden iyi çıkan şirket karları ile birlikte hisse senetlerini daha cazip kılmasının etkisi ile 72.2 trilyon dolra çıkaak rekor kırdı. Fed ve Japonya Merkez Bankası bu hafta para politikası toplantılarını gerçekleştirecek. Avrupa'da Yunanistan'ın temerrüde düşmesini önlemeye yönelik müzakereler devam ediyor.

Bu ayki kazanç sıralamasında yalnızca Şanghay Bileşik Endeksi ve Brezilya hisse senedi gösterte endeksinin gerisinde kalan, Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetlerinin göstergesi Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.8 düştü. Hong Kong'un gösterge endeksi Hang Seng yüzde 0.5 geri çekildi.

Asya'nın piyasa değeri açısında en büyük şirketi PetroChina Co., tarihinin en düşük çeyrek dönem karını açıklamasının ardından yüzde 5.1 değer kaybetti. Asya'nın en büyük petrol rafinerisi China Petroleum & Chemical Corp.'un iki numaralı yetkilisi Wang Tianpu'nun adının bir yolsuzluk soruşturmasında geçmesinin ardından  yüzde 4.1 düştü.

Bu yıl dünyanın en iyi performansını gösteren Şanghay Bileşik Endeksi bugün fazla değişmeyerek, yedi yılın en yüksek seviyesi yakınında kaldı.

Shenzhen'de Guosen Securities Co. traderı Jimmy Zuo, "Piyasa, endeks daha da yükseldikçe daha fazla volatil hale gelecek," dedi ve "Burada hayalkırıklığı yaratan ekonomik veriler ve kar rakamlarının hükümeti ekonomiyi korumak için daha fazlasını yapmaya yönelteceği şeklinde güçü bir inanç var" yorumunda bulundu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.