‘Renault skandalı’ Avrupa borsalarını sarstı!

0
773

Geçen sene Wolksvagen ile karşılaştığımız emisyon skandalı bir başka Avrupalı dev firmayla birlikte tekrar ortaya çıktı. Geçen hafta Paris’te bulunan Renault’un merkezine yapılan baskın sonucu, Wolkasvagen benzerinde yaşanıldığı gibi bir bilgisayar programı tespit edildi. Yapılan açıklamanın ardınan Paris borsasında işlem gören Reanault hisselerinde %20 ye yakın değer kayıpları oluştu. Değer kayıpları sadece Renault hisseleriyle sınırlı kalmazken, Avrupa’nın diğer otomotiv şirketlerine de yansıdı. Birçok otomotiv firmasında %7 ila %10 aralığında değer kayıpları görüldü. Otomotiv sektöründe yaşanan düşüşlerle birlikte Avrupa borsalarında da kayıplar %2 nin üzerine çıktı.

Çin Tahvil Faizleri Rekor Düşükte…

Çin'de devlet tahvilleri, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) piyasaya nakit enjeksiyonunu artırması ve hisse senedi ve döviz piyasalarındaki volatil seyrin güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artırmasının ardından değer kazandı ve bunun sonucu 10 yıl vadeli tahvillerin faizi rekor seviyeye geriledi.

Fed/Evans, Çin ve Enflasyon Konusunda Endişeli…

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Çin'deki ekonomik yavaşlamanın potansiyel etkileri ve enflasyon beklentilerinin gerileyebileceğinden endişe duyduğunu ifade etti. ABD'nin en büyük ticari ortağı Çin'in yavaş büyümesinin etkilerinin olabileceğini belirten Evans, "Bu endişeli olmam için bir neden. Bir yıl önceki gibi sıkıca çapalanmış enflasyon beklentisi olmamamasından dolayı da endişeliyim" dedi.

İngiltere Faizleri Değiştirmedi…

İngiltere Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği faiz toplantısından beklenildiği gibi herhangi bir değişiklik kararı çıkmadı. Politika faizleri %0.50 seviyesinde kalırken, karar sonrası toplantı tutanaklarında yapılan açıklamalar dikkat çekti. Merkez Bankası verimlilik ve ücret artışlarında zayıf bir görünüm olduğundan yakınırken, İngiltere’nin AB’den ayrılma ihtimalinin gündemde olmasınında ekonomi üzerinde zayıflama etkisine neden olabileceği ifadeleri yer aldı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.