Resmi Gazete Nedir?

Türkiye’de hayatımızı düzenleyen tüm kanunları, yönetmelikleri, tebliğleri, resmi duyuruları Resmi Gazete’den öğreniriz. Neden Resmi Gazete? Resmi Gazete nedir, başka gazete olmaz mı gibi birçok soru sorulabilir. İşte size Resmi Gazete’nin tanımı…

0
2288

Kuruluşu Osmanlı dönemine dayanan T.C. Resmî Gazete ’si 7 Ekim 1920 günü Ceride-i Resmiye adıyla kurulmuş ve 7 Şubat 1921 tarihinden itibaren çıkmaya başlamıştır. 10 Eylül 1923 tarihinden itibaren Resmi Ceride adıyla yayınlanmaya devam etmiştir. Mayıs 1925 tarihi itibariyle Bakanlar Kurulu kararıyla sürekli yayınlanmaya başlamıştır. 17 Aralık 1927 tarihi itibariyle de Türkiye Cumhuriyeti Resmî Gazete adıyla yayınlanmaktadır.

Resmi Gazete, Başbakanlığa bağlı Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmaktadır. Yayınlandığı an itibari ile eş zamanlı olarak Bilgi İşlem Başkanlığı’nın teknik desteği ile Resmî Gazete Bilgi Sistemi’nce internette yayınlanmaktadır.

Takasbank Nedir için TIKLAYIN!

Resmî Gazete’yi bu kadar önemli kılan ise yayınlanma amacıdır. Hükûmet, meclis, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından çıkan kararname, yasa, yönetmelik, genelge ve tüzük, Anayasa Mahkemesi, Danıştay gibi bir kısım yüksek yargı organları ile bazı mahkeme kararlarını ve resmi kuruluş ilanları gibi kararlar Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra kanuni olarak uygulamaya geçmiş ve resmiyet kazanmış demektir. Resmi Gazete’de yayınlanmayan, kanun, kararname ve tebliğler geçerlilik kazanmamaktadır.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Nedir için TIKLAYIN!

Resmi Gazete’nin diğer bir görevi ise şirket kuruluşları, sermaye artırımları gibi kurumsal işlerin de resmiyet kazanmasını sağlamaktadır. Mesela A.Ş kurulduktan sonra tüzel kişilik kazanması Resmi Gazete’de yayınlanması ile olmaktadır.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.