Takasbank Nedir?

İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) iktisadi faaliyet ve finansal hizmetleri gerçekleştirmek maksadıyla takas ve saklama hizmeti vererek Türkiye’de piyasaların rekabet gücünü artırmayı hedefler.

0
2153

Bankacılık ve merkezi takas lisanslarına sahip Takasbank; merkezi karşı taraf, bankacılık ve takas hizmetini üyelerine sunmakla görevlidir. “Para piyasalarının merkez bankası” olarak da nitelendiren Takasbank, piyasalarda türev araçları, borçlanma araçları, pay, yurt dışı sermaye piyasası araçları ve kıymetli madenlerle alakalı gerçekleşen işlemlerinin tümünün menkul kıymet ve nakit takasını sonuçlandırmayla yükümlü yetkili kuruluştur.

Takasbank, risk yönetimi sistemi geliştirerek etkili bir merkezi teminat altyapısı ile finans piyasalarında risk yönetiminin güçlenmesini ve aracılık maliyetlerinin düşürülmesini amaçlar. Sunduğu sınırsız hizmetlerle Türkiye’yi uluslararası takas kimliği ile dünyada da temsil eden örnek bir kurum olarak gösterilmektedir. Takasbank, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından Ulusal Numaralandırma ve Türkiye’nin Merkezi Saklama Kuruluşu olarak görevlendirilen merkezi takas kurumudur.

Takasbank’ın hizmet verdiği kuruluşlar arasında aracı kurumlar da yer almaktadır. Dolayısıyla Sermaye Piyasası Kurulu normlarına göre; aracı kurum yatırımcılarının teminatları Takasbank’ta güvence altında tutulmaktadır.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.