Ruble rekor düşük seviyede

0
2987

Ruble, ham petrol fiyatlarındaki düşüşün dünyanın en büyük enerji ihracatçısı Rusya ekonomisi üzerinde baskı oluşturmasıyla rekor düşük seviyeye geldi. Petroldeki düşüşün Rusya ekonomisi üzerindeki etkisi, ekonomik yaptırımları ve enerji ihracatçısı için mevcut tüm diğer endişeleri gölgede bırakıyor.

Rusya parası yüzde 1.8 düşerek, Moskova saatiyle 14:05'te dolar karşısında 80.156 seviyesinden işlem görerek en son Aralık 2014'te aştığı ve merkez bankasını acil faiz artırımına zorlayan seviyeyi aştı.

Rusya ekonomisin ve rublenin zarar görmesinde, Suudi Arabistan öncülüğündeki üreticilere bağlı olan petrol fiyatlarına olan bağımlılığı etkili oldu. Ham petrolün geçtiğimiz 12 ayda yüzde 41 değer kaybederek varil başına 28.15 dolar seviyelerine inmesi, ekonomik yavaşlamanın bir yıldır devam ettiği Rusya'da, petrol ve doğalgaz gelirleri bütçenin yarısını oluştururken krizden nasıl çıkılacağına ilişkin endişeleri artırıyor.

Moskova'da PAO Promsvyazbank analisti Aelxei Egorov, rublenin daha fazla düşecek yeri olduğunu belirtirken, “Ruble'nin dolar karşısında 80 seviyesinde olması bile, şu an ki petrol fiyatları değerlendirildiğinde iyimser kalıyor. Petrol ciddi düşük seviyelerde seyrediyor” dedi.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDolar ne olur?
Sonraki İçerikDolar 4 ayın zirvesinde!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.