Rusya büyüme tahminini düşürdü

0
2656

Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerin Rusya'ya uyguladığı yaptırım ve Rusya'nın Batılı ülkelerden gıda alımını durdurması enflasyon hedeflerine de yansıdı. Rusya Ekonomi Bakanlığı 2014 sonu için öngörülen yüzde 6,5'lik enflasyon rakamını yüzde 7,2'ye çıkardı.

Bakanlık Makroekonomik Tahminler Departmanı Direktörü Oleg Zasov, gelecek yıllarla ilgili de yukarı doğru revize yaptıklarını açıkladı. Zasov, İyi senaryoya göre gelecek yıl sonu enflasyon rakamı yüzde 6,5 seviyesinde olacak. dedi.

Batılı ülkelerin Rusya'ya uyguladığı gıda maddeleri ihraç yasağının enflasyonu bu yıl % 1 oranında yükseltmesi bekleniyor. Gelecek yıl fiyat artışında yaptırımların yanı sıra ek vergi zamları da fiyatların yükselmesine neden olacak. Bakanlık 2015 için yüzde 5'lik bir enflasyon beklediklerini açıklamıştı.

Rusya Merkez Bankası ile koordineli bir enflasyon rakamı belirlemediklerini ifade eden Zasov, Bu bakanlığımızın öngörüsü. 2016 için yüzde 4,5 ve 2017 için de yüzde 4 enflasyon rakamı öngörüyoruz. bilgisini verdi.

2014 büyüme artışı tahmini değiştirilmeyerek yüzde 0.5'te tutulurken, 2015 için büyüme tahminini ise yüzde 2'den yüzde 1'e düşürüldü.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.