Rusya krizi için ekonomistler ne diyor?

0
2502

Piyasalar Türk jetlerinin Suriye sınırında bir Rus uçağını düşürmesinin ardından gergin dakikalar yaşadı.  Dolar ve faiz yükselirken borsa düştü. Rusya Devlet Başkanı Putin'in sert açıklamalarının ardından borsada kayıplar yüzde 4'ü aştı. Yeni açıklanan kabinede Babacan'ın yer almaması da gün içinde piyasaları etkiledi. 

'KORKU-TEPKİ HAREKETİ'

A1 Capital Direktörü Belgin Maviş, piyasada olumsuzluğun zaten fiyatladığını söyledi. Maviş, 'Kabinede Babacan'ın olmamasının etkisi sınırlı kaldı. Eğer sabah Rus uçağının düşürülmesi haberi gelmemiş olsaydı piyasanın tepkisi daha farklı olabilirdi. Piyasada şu anki hareket daha çok korku-tepki hareketi. Dolar hız kesmediği sürece borsanın 79 binin altında kalması olası' değerlendirmesinde bulundu.

'DOLARDA 2,8850 KRİTİK'

Integral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu ise bugünün gündem olarak oldukça zor bir gün olduğunu ve piyasalarda oluşan fiyatlamaları ayrıştırmanın güç olduğunu söyledi. Turşucu, 'Rusya ile oluşan kriz TL'nin değer kaybında ve Borsa'daki satışlarda ciddi anlamda etkili oldu. Dolar/TL Rus uçağı haberi gelmeden önce 2.85 seviyelerinde bulunurken, haberle birlikte 2.8750 seviyelerine yükseldi. Hükümet'in açıklanmasının Ali Babacan'ın olmadığının görülmesiyle dolar/TL'de 2.8850 sınırına doğru bir sıçrama oluştu ancak bu hareket kalıcı olmadı. Endekste satışların büyük bölümü Rusya ile ilgili nedenlerden. Hükümette Mehmet Şimşek'in bulunması piyasalar tarafından Babacan'ın yokluğunu bir nebze bastırmış görünüyor. Ancak Rus uçağı krizi çok daha önemli bir durum ve önümüzdeki süreçte Rusya'dan gelen açıklamalarla krizin boyutu bir üst seviyeye yükselebilir. Bu durum piyasalar üzerinde daha sert etkilere neden olabilir. Endekste 77.600 desteği takip edilebilir. Dolar/TL'de ise 2.8850 direnci izlenmeli' dedi.

'GERGİNLİK RUSYA KAYNAKLI'

Alan Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Yeliz Karabulut ise 79.500 seviyesine dikkat çekti. Karabulut, 'Bugün açıklanan kabinede Babacan isminin olmaması kısa süreli stres yaratsa da bu etkinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Yeni kabinede özelikle Maliye Bakanlığı tarafında tecrübeli bir ismin olması da önemli ve dikkat çekici. Piyasada şu anda asıl etki Rusya gerginliğinden kaynaklanıyor. Bu atlatılırsa endeks yönünü tekrar yukarıya çevirebilir. Burada kritik seviye 79.500 seviyesi. Endeks 79.500 seviyesinin aşarsa 84.000 seviyesine doğru yükselebilir. 79.500 seviyesinin altında ise satış baskısı beklenebilir' değerlendirmesi yaptı.

'KABİNE PİYASAYI TEDİRGİN ETMEDİ'

Finans İnvest Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı da Rusya ile sürecin yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi. Pazı, 'Açıklanan kabine piyasayı çok fazla tedirgin etmedi. Ekonomi yönetiminin başına Mehmet Şimşek'in geçmesi olumlu algılandı. Rusya ile yaşanacak gelişmeleri görmeden piyasalar hakkında net bir yorum yapmak çok zor ancak 77.500 kısa vadede piyasa için önemli bir destek. Direnç seviyesi olarak da 79.000 ön plana çıkıyor' dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.