Rusya piyasaları nasıl etkiledi

0
978

Türkiye’nin Rusya’nın angajman kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından piyasalarda etkili olan jeopolitik gerginlikle dolar 2,92 seviyesinin üzerini gördü. Borsa İstanbul ise değer kaybederek 75 bin puanın altına geriledi. Piyasalarda oluşan sert fiyat hareketlerinde artan jeopolitik riskler kadar Hükümetin yeni programında Merkez Bankasının para politikalarında özgürdür vurgusunun kaldırılması etkili oldu.

Dolar, yeni hükümet programında Merkez Bankası'na yönelik bağımsızlık vurgusunun kaldırılmasının yarattığı etkiyle sabah 2,90 TL seviyesini aştı. 

Dolardaki yükselişin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten açıklama geldi. Mehmet Şimşek’in konuyla ilgili açıklamaları şöyle: "Merkez Bankası'nın bağımsızlığına ilişkin spekülasyonlar gerçeği yansıtmıyor" dedi.

Şimşek’in açıklamanın ardından 2,90 TL'nin altına inen dolar, Rusya gerginliği ile tekrar yükseliş kaydetti.  Dolar gün içinde en yüksek seviye olarak 2,9216 TL'yi gördü. Dolar,  yüzde 1,16 artışla 17:52  itibariyle de 2,9205’den işlem görüyor.

Rusya piyasaları borsayı nasıl etkiledi?

Türkiye’nin Rus savaş uçağını  düşürmesinin ardından dolar  yükselirken borsa değer kaybetti. Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100) güne yüzde 0,28 düşüşle 76.624,6 puandan başladı. Endeks ilk seansı yüzde 0,54 düşüşle 76.421,69 puandan tamamladı. BIST 100 Endeksi ikinci seansta yoğunlaşan satışlarla 76 bin puan altına geriledi.  Endeks yüzde 2. 26 kayıpla 75.102 seviyesinden günü kapadı.

'Ilımlı açıklamalar gelmedikçe tansiyon düşmez'

ALB Forex Araştırma Uzmanı ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan, piyasaların uçak krizini unutmadığını, aksine birbiri ardına hem Rus, hem de Türk tarafından yapılan sert açıklamalarla krizin daha da derinleştiğini gözlemlediklerini söyledi. Rusya gerginliğinin etkisinin piyasalarda çok şiddetli bir şekilde hissedildiğine ve bu algıyı tersine çevirecek ılımlı açıklamalar gelmedikçe veya iki tarafın da sorunu diyalogla çözme eğilimi göstermediği sürece bu stresin devam etmesinin beklenebileceğine işaret eden Erkan, şöyle konuştu:

'Risk priminde yükseliş eğilimi sürüyor

Türk lirasındaki değer kaybı, artan risk faktörleriyle beraber arttı. Jeopolitik gerginliğin getirdiği stresle beraber borsada da sert satışlar olduğunu görüyoruz. Gösterge tahvil faizi bugün yüzde 1,72’lik sert bir yukarı hareket yaptı ve yüzde 10,50 seviyesi üzerine yerleşti. 5 yıllık CDS’lerde de yukarı yönlü eğilim devam ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.