Rusya’da kriz beklentileri güçlendi

0
420

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın hazırladığı son raporda, 2019 yılına kadar petrol fiyatlarının düşük kalacağı, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar ile cevabi yaptırımların da bu tarihe kadar yürürlükte kalacağı öngörüsünde bulunuldu.

TurkRus'un haberine göre, Bakanlığın raporunda petrol fiyatlarının bu süreçte 50 doların altında kalacağı vurgulanıyor. Vedomosti gazetesine konuşan bir bürokrat, Finans Bakanlığı’nın şu anda 25, 30 ve 40 dolar petrol fiyatı öngörüsüyle bütçe hazırlıkları yaptığını vurguladı.

2019 sonuna kadar federal bütçeye bağlı maaşların dondurulması, bütçeden maaş alanların ayısının her yıl yüzde 5 azaltılması hedefleniyor.

Diğer yandan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, petrol varil fiyatının 100 dolarlık seviyeye dönmesinin mümkün olmadığını açıkladı. Sputnik'in aktardığına göre Novak, “Bugün için fiyatların, 2014, 2013, 2012 seviyesine dönemeyeceğini, yani Brent marka petrolün varili için 100 doların üzerine çıkamayacağını düşünüyoruz.

Bugün fiyatlar, kaya petrolünün üretim maliyetine ve piyasadaki arzı artıracak projelere bakacak” diye konuştu. Bakan, fiyatların 50-60 dolar olmasının piyasada arz fazlasına işaret edeceğini ve fiyatların tekrar düşmeye başlayacağını da sözlerine ekledi. Bu arada Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ülkeden sermaye çıkışının bu yıl 40 milyar dolar olacağını açıkladı.

Nabiullina, bu tahmini, petrol fiyatlarının 25-35 dolar seviyesinde kalması şartına bağladı. Nabiullina’ya göre sermaye çıkışı dış borçların geri ödenmesinden kaynaklanıyor, dış borç azaldıkça çıkış da azalacak.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.