Rusya’ya Moody’s sürprizi

0
2591

Standard & Poor's Rusya'nın "BBB-" olan kredi notunu negatif izlemeye aldı. S&P, Rusya'nın parasal esnekliği ve zayıflayan ekonomisinin finansal sisteme etkisini değerlendirmeye başladıklarını açıkladı.

Kredi notuna yönelik negatif yönde karar çıkma ihtimalinin en az yüzde 50 olduğunu belirten S&P, değerlendirmenin Ocak ortasına kadar tamamlanmasını beklediğini kaydetti. S&P'den olumsuz bir karar çıkması halinde, Rusya'nın kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin altına inecek.

Moody's ise, Rusya'nın 16 finansal kuruluşunun notunu negatif izlemeye aldı. Moody's'in resmi internet sitesinde yayımladığı açıklamada, bu 16 finansal kuruluşun notunun negatif izlemeye alınmasının Rusya'daki çalışma ortamı ve finansal piyasa koşullarındaki bozulmadan kaynaklandığı ifade edildi.

Açıklamada, Rusya'nın gelecek 2 yıl içerisinde ekonomisinin önceki öngörülere göre daha çok zayıflamasının beklendiği ve bu yüzden Rus finansal kurumlarının şu anda fonlama maliyeti, varlık kalitesi ve karlılık konusunda önemli baskılarla karşı karşıya kaldığı bildirildi.

Finansal kurumların söz konusu baskılara karşı dayanıklılığının inceleneceği aktarılan açıklamada, negatif izlemenin çalışma ortamındaki bozulmayı ve aşağı yönlü risklerin beklenenden daha fazla olduğunun yansıması olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Rusya'nın 2015 yılında yüzde 5,5, 2016 yılında ise yüzde 3 daralmasının beklendiği vurgulandı. Makroekonomik temellerdeki istikrarsızlığın ve Rusya'nın bankacılık sistemi üzerindeki olumsuzlukların birçok Rus finansal kurumun kredi profilinde bozulmaya yol açabileceği belirtilen açıklamada, uygun olmayan fonlama koşullarının bankacılık sistemi üzerindeki refinansman ve likidite risklerini artırabileceği kaydedildi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.