Sabancı: 2015 yılı fırsat sunuyor

0
2540

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, seçim yılı olmasına rağmen, 2015'in düşük seyir beklenen petrol fiyatları ve uzun vadeli reformlar için atılacak adımlarla Türkiye için bir dizi fırsat sunduğunu söyledi. Sabancı, hükümetin açıklanan eylem planlarını en kısa zamanda uygulamaya geçirerek yeni bir kalkınma hamlesi başlatabileceğine ise dikkat çekti.

TÜRKİYE POTANSİYELİNİN ALTINDA BÜYÜYOR

Sabancı, yeni yıla ilişkin yayınladığı mesajında, son birkaç yıldır yüzde 2.5-3 seviyesinde gerçekleşen büyüme hızının Türkiye'nin potansiyelinin çok altında kaldığını belirterek, "Önümüzdeki yıl seçim olmasına rağmen, hükümetin uzun vadeli bir eylem planı ortaya koymasını olumlu buluyoruz. Bu yol haritası bizi geleceğe dair umutlandırıyor" dedi ve ekledi: "2015 yılının daha sonraki seçimsiz bir dönemin 'geçiş yılı' olacağı görülüyor. Bu bağlamda, düşük gitmesi beklenen petrol fiyatları ve hedeflenen uzun vadeli reformların hayata geçirilmesi yönünde atılacak adımlarla, bu geçiş yılı önümüze fırsatlar sunuyor. Hükümetin uzun vadeli bakış açısı ile açıklanan eylem planlarının önceliklendirilerek, en kısa zamanda uygulamaya geçilmesini ve 2015 yılının yeni bir kalkınma hamlesinin ilk basamağı olmasını bekliyoruz."

TÜRKİYE LİDERLİĞİNİ ORTAYA KOYACAK

Türkiye’nin devraldığı G20 dönem başkanlığı ve Türkiye’de yapılacak B20 toplantılarının da hem ülke, hem de global iş dünyası için büyük önem taşıdığını belirten Sabancı, 2015'te yürütülecek çalışmalar, üretilecek politikalar ve uygulamalarla Türkiye’nin önemli bir liderlik ortaya koyacağına inandığını söyledi. Türkiye'nin 2015 yılında enerjisini yeni anayasaya, Avrupa Birliği yolunda atılacak adımlara ve reformlara harcaması gerektiğini belirten Sabancı, ayrıca eğitim sistemindeki ihtiyaçların anlaşılması ve kadının toplumdaki rolünün güçlendirilmesine de odaklanılması gerektiğini söyledi. Çözüm sürecinin de demokratik ve bütünleştirici bir ortam sağlanması bağlamında ele alınması gerektiğini ifade eden Sabancı, "Çözüm sürecini uzun vadeli bir perspektifle, hem toplumsal hem ekonomik gelişimimize katkı sağlayacak en önemli yapı taşlarından biri olarak değerlendiriyoruz. Tüm vatandaşlarımızın eşitliğini yücelten, demokratik bir ortam sağlanmasına katkıda bulunacak bütünleştirici bir yaklaşım içinde olmalıyız" diye konuştu.  

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.