Sabancı’nın gözü ABD’de

0
3073

Kordsa Global KORDS CEO'su Cenk Alper, ana iş kolları olan lastik dışında, kompozit ve inşaatta büyüme stratejisi izleyeceklerini belirterek; bu kapsamda Avrupa ve Amerika'da kompozit alanında satın almalar planladıklarını söyledi. Alper, Endonezya'daki yeni yatırımlarında iplik alanında tam kapasiteye ulaşmaları nedeniyle, tesiste önümüzdeki yıllarda kapasite artışına gidebileceklerini belirtti. Sabancı Holding'in SAHOL sanayi grubu şirketlerinden Kordsa'nın önümüzdeki dönem planlarıyla ilgili Reuters'la yaptığı söyleşide Alper, ana faaliyet alanları olan lastik dışında, farklı alanlarda büyüme planları olduğunu belirterek, "Önceliğimiz kompozit ve inşaat güçlendirme malzemeleri. Hedefimiz önümüzdeki beş yılda kompozit ve inşaat güçlendirmeden ciromuza gelecek katkıyı artırmak. Şu anda bunların katkısı başlangıç aşamalarında" dedi ve ekledi: "Bunu yapabilmek için de, özellikle kompozit tarafında satın alma fırsatlarına bakıyoruz.

Henüz yolun başındayız ancak dokuma ve reçinelendirme tesislerine sahip, hali hazırda müşterisi olan firmaları alma olasılığımızı değerlendiriyoruz. Avrupa ve Amerika'daki firmalar ilgi alanımızda." Alper, olası satın almaların ölçeğiyle ilgili olarak ise, "Bizim genel strateji olarak küçük küçük alıp birleştirmek gibi bir niyetimiz var. Henüz bir şey söylemek için erken, ancak çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu. Alper, büyüme stratejileri kapsamında satın almanın yanı sıra, işbirliği ve ortaklık fırsatlarını da değerlendirebileceklerini söyledi. Kompozitte ana hedeflerinin havacılık, uzay sanayi olduğunu belirten Alper'in verdiği bilgiye göre, hafif bir malzeme olan kompozit, metal işlevi görürken; hafifliği nedeniyle araçlarda yakıt tasarrufu sağlıyor. Alper, ana iş kolları konumundaki lastik sektöründe ise, yeni ürünlerin toplam ciroda yüzde 8-9 seviyesinde olan payını önümüzdeki 5 yılda yüzde 20'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Kordsa Global ilk dokuz ayda 1.35 milyar lira gelir, 185 milyon lira da EBITDA elde etti. Şirketin net kârı ise 74.8 milyon TL oldu.

EBITDA HEDEFİ KORUNUYOR, GELİR BÜYÜMESİ REVİZE EDİLDİ

Marjlardaki güçlü iyileşmeye karşın, pazar koşulları nedeniyle gelirlerin aynı oranda artmadığına dikkat çeken Alper, "Yılsonu için ciro artışı tahminimizi değişen pazar koşullarından dolayı yüzde 10-20 bandından 5-15 bandına çekiyoruz. EBITDA büyüme tahminimizi yüzde 25-35 olarak koruyoruz" dedi. Kordsa Global 2014 yılını 1.7 milyar lira ciro, 187 milyon lira EBITDA ile tamamlamıştı. Marjlardaki güçlü seyirde gerileyen hammadde fiyatlarının yanı sıra, daha katma değerli ürünlere yönelmelerinin etkili olduğunu belirten Alper, "Son üç yıldır odaklandığımız maliyet iyileştirme çalışmalarıyla dönüşüm maliyetlerini ürün gruplarına göre yüzde 10-20 iyileştirdik.

Bunun pozitif yansımalarını yaşıyoruz. Ayrıca hammadde fiyatlarındaki iyileşmenin önemli etkisini görüyoruz" dedi ve ekledi: "Üçüncü olarak ise, ipliğe göre daha katma değerli bir ürün olan kord bezi satışlarına daha fazla odaklanmış durumdayız. Geçen sene toplam portföyümüzün yüzde 69'u kord beziyken, bu sene bu oranı yüzde 75'e çıkardık." Yıl sonu için satış beklentilerini aşağı çekmelerinde Asya ve Amerika pazarlarındaki dinamiklerin etkili olduğunu belirten Alper, "Avrupa pazarında iyi bir yıl geçiriyoruz.Ötelenmiş talebin hayata geçmesi ve euro/ dolar paritesinin euronun rekabetçiliğine fayda sağlamasından dolayı Avrupa'daki müşterilerimiz daha iyi bir noktaya geldi" dedi ve ekledi: "Asya'da ise Çin ekonomisindeki yavaşlamanın etkilerini hissediyoruz. Amerika pazarı da tahminlerimizden biraz daha zayıf gidiyor. Brezilya'da da realin değer kaybı pazarı olumsuz etkiliyor."

GELECEK YIL PAZAR DİNAMİKLERİNDE ÖNEMLİ DEĞİŞİM BEKLENMİYOR

Gelecek yıl için bütçe ve büyüme hedeflerini henüz netleştirmediklerini belirten Alper, buna karşı hammadde fiyatları ve paritede büyük bir değişiklik beklemediklerini; bu nedenle pazar dinamikleri açısından bu seneye benzer bir yıl öngördüklerini söyledi. Türkiye'deki fabrikanın satışlarının ise yüzde 75'inin Avrupa'ya gittiğini belirten Alper, bu nedenle Türkiye otomotiv sektörünün toplam satış portföylerinde çok sınırlı yeri olduğunu söyledi. Alper'in verdiği bilgiye göre, Kordsa Global'in satışlarında EMEA bölgesinin yüzde 40, Asya'nın yüzde 29, Kuzey Amerika'nın yüzde 17, Güney Amerika'nın ise yüzde 14 payı bulunuyor. ENDONEZYA İPLİK TESİSİNDE KAPASİTE ARTIŞINA GİDİLEBİLİR Lastik endüstrisinin tüm dünyada batıdan doğuya kaydığına dikkat çeken Alper, Kordsa Global'in de şu anda yatırımlarını Asya bölgesine odaklamış durumda olduğunu söyledi. Alper, "Bu yılın başında Endonezya'da Asya'daki ikinci tesisimizi açtık. Buna rağmen Endonezya tesisimizin iplik yatırımının kapasitesi şu anda tamamen doldu. Kord bezinde ise kapasiteyi doldurma planımız devam ediyor. İplik tarafında kapasite dolduğu için, Endonezya tesisimizde ileri yıllarda iplikte kapasite artışı düşünülebilir" diye konuştu. Kordsa Global'in, Endonezya'nın yanı sıra, Türkiye, Tayland, Brezilya, ABD, Mısır ve Almanya'da operasyonları bulunuyor. Kordsa Global'in Sabancı Sanayi Grubu cirosu içinde ise yüzde 33 payı bulunuyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.