Altın 5 yılın en düşüğü yakınında kaldı

0
584

Altın, ABD'de faizin Aralık ayında artırılacağına ilişkin beklentilerin güçlenmesi ve buna bağlı olarak altına yönelik güvenli liman talebinin zayıflaması sonrası, yatırımcılarım altın destekli fonlar yoluyla satış yapması ile birlikte, beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Spot altın yüzde 0.1 yükselişle, Singapur saati ile 16:03'te ons başına 1,087.40 dolara çıktı. Fiyatlar, 24 Temmuz'da 1,077.40 dolar ile Şubat 2010'dan bu yana görülen en düşük seviyeye oldukça yaklaştı. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Çarşamba günü 1,508.06 tona inerek, Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

ABD ekonomisindeki iyileşme ile birlikte faiz artırımı yaklaşırken, altın üst üste üçüncü yılında da aşağı yönde hareket etmeye yöneldi. Fed fon vadeli işlem verilerinin gösterdiği üzere, Fed'in Aralık toplantısında faiz artırma olasılığı yüzde 68. Yatırımcılar, faiz artırımının zamanlamasına ilişkin işaretler alabilmek için, bugün bir politika konferansında konuşacak olan Başkan Janet Yellen dahil olmak üzere, Fed yetkililerinden gelecek açıklamaları bekliyor.  Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.

UBS Group AG analisti Joni Teves, "Piyasalar şimdilerde Fed'in Aralık'ta faiz artıracağına ilişkin yüksek olasılığı halihazırda fiyatlamış durumda, ancak şu andan itibaren, Aralık toplantısına kadarki sürede, güçlü ekonomik veri gelirse, bu beklentiler muhtemelen daha da güçlenecek," dedi ve "Bu durum altın için kısa vadede iyi değil. Altının, fiyatlar önceki düşük seviyeler civarında dalgalandığı sürece, aşağı yönde kırma riski artıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Yatırımcılar ETF'ler yoluyla 9 gündür üst üste altın satışı yapıyor. Bu, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Temmuz ayından bu yana en uzun süreyi işaret ediyor. ETF'lerdeki altın varlıklarının toplam değerinde bu yıl yaklaşık 8.2 milyar dolarlık erime gerçekleşti. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, altın vadeli ve opsiyon kontratlarında, net uzun pozisyon sayısı, 3 Kasım'da biten haftada, yüzde 40 düşerek 72,075'e indi.

Sydney'de Australian Bullion Co. baş ekonomisti Jordan Eliseo, "Altın fiyatlarının son birkaç haftada 100 dolar kadar düşmesi ile birlikte, ETF'lerden çıkışlar ya da net uzun pozisyon sayısındaki düşüş şaşırtıcı değil," dedi ve "Bu, oldukça aşağı yönlü olan, değerli metallere yönelik havayı yansıtıyor. Herkes şimdi dolarda uzun pozisyonda, ancak altın kısa vadeli bir soluklanma yaşayabilir" yorumunda bulundu.

Dünya Altın Konseyi'nden Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, külçe, sikke ve mücevher dahil altın alımları, geçen çeyrekte düşük fiyatların talebi güçlendirmesi sonucu son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Konsey'e göre, merkez bankaları ve diğer kurumlar, Çin ve Rusya'gibi ülkelerin döviz rezervlerini çeşitlendirmeye çalışmaları ile birlikte, altın alımlarını Eylül sonunda biten üç aylık dönemde ikinci en yüksek seviyeye çıkardı.

ABD'nin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 10 Kasım'da en az 2005'ten bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, düşüşünü ikinci güne taşıdı. Dolardaki artış altının alternatif yatırım aracı olarak cazibesini azaltıyor. Spot gümüş yüzde 0.4 yükselirken, palladyum yüzde 0.9 tırmandı. Platin yüzde 0.4 düşerek, ons başına 878.45 dolar ile Aralık 2008'den bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra yüzde 0.3 toparlandı.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.