Sanayi üretimi beklentinin altında!

0
680

Aralık 2015 dönemine ilişkin "Sanayi üretim endeksi" verileri açıklandı. Takvim etkisinden arındırdılmış sanayi üretimi Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 arttı.  2015 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,1 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7,7 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 0,8 arttı.  Aralık ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,4 arttı.

ÇEYREK BAZDA ARTIŞ YÜZDE 4,2

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,2 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 arttı. 

ANA SANAYİDE EN YÜKSEK ARTIŞ DAYANIKLI TÜKETİM MALINDA

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış yüzde 4,8 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış yüzde 27,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 9,3 ile mobilya imalatı ve yüzde 7,8 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

İMALATTA EN YÜKSEK DÜŞÜŞ DİĞER ULAŞIM ARAÇLARINDA

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş yüzde 28,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 5,4 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı takip etti. Sanayi üretimi Kasım’da yıllık yüzde 3,5 artmıştı. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.