‘Dünya ölümcül bir girdaba kapılmak üzere’

0
540

Dünya ekonomisinin geleceğine yönelik endişeler artıyor. Çin ve ABD’den gelen endişe verici verilerin ardından dünya borsalarında yaşanan sert düşüşler küresel ekonominin 2008’in ardından yeni bir resesyon sürecine gireceği beklentilerini artırdı.

Habertük'ün haberine göre, ABD’li bankacılık devlerinden Citi’nin stratejisti Jonathan Stubbs, küresel çapta peş peşe gelen olumsuz haberlerin ekonomileri baskı altına aldığına işaret ederek, “Dünya ölümcül bir girdaba kapılmak üzere” dedi.

Stubbs güçlü dolar, ucuz petrol, cılız küresel ticaret, azalan likidite, nakit sıkıntısı çekmeye başlayan gelişen ülkeler ve genel olarak yavaşlayan küresel büyümenin çok tehlikeli bir karışım olduğuna işaret ederek, “Ölümcül girdap kimsenin tercih edeceği bir durum değil. Normal şartlarda oluşması engellenmelidir” dedi. ABD Doları 2015 yılında pek çok para birimine kıyasla yüzde 20 değer kazandı.

RUSYA VE BREZİLYA EKONOMİSİ ZORDA

Aynı dönemde petrol fiyatlarında yaşanan düşüş yüzde 70’i aştı. Küresel büyüme yüzde 3.4 oldu. ABD’nin son dönemdeki istihdam verilerinin beklenenin altında gelmesi ise ülke ekonomisinin yavaşlamakta olduğu yönünde değerlendirildi.
 

Uluslararası Para Fonu (IMF) 2016 küresel büyüme beklentisini yüzde 3.6 olarak açıkladı. Ancak bu rakama ulaşmanın şartı Brezilya ve Rusya başta olmak üzere bir dizi gelişmekte olan ülke ekonomilerinin yeniden düzelmesi olarak gösteriliyor. Veriler bu ülkelerin yıl boyunca çok daha kötüye gitme ihtimaline işaret ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.