Parayı doğru harcama yöntemleri

Dilimize Farsça pâre (küçük parça) sözcüğünden geçen para; mal ve hizmetlerin satın alınmasında kullanılan, devlet tarafından da basımı yapılan bir varlıktır. Aynı zamanda bir tasarruf ve yatırım aracı olan para milattan önce Lidyalılar tarafından bulunmuştur.

0
5773

Para tarih boyunca çeşitli safhalardan geçerek günümüze kadar gelmiştir. Hal böyle olunca parayı doğru harcamakta fayda var. Peki, paranızı nasıl doğru harcayacaksınız? İşte parayı doğru harcama yöntemleri;

Söz konusu para harcamak ise kontrollü olmak gerek! Tam bu noktada yapmanız gereken ilk şey; kazandığınızdan daha az harcamak olmalıdır! Eğer kazandığınızdan fazlasını harcamaya başlarsanız bütçenizi zorlarsınız bu da sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Bu sebeple harcamalarınıza dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki; harcamalarınız arttıkça borçlarınız da artar. Borç yapmak istemiyorsanız bütçenizi zorlamamalısınız. Bunun için de; her ay gelir ve giderinizi not etmeli ve harcamalarınızı kontrol altında tutmalısınız.

Binbir zorlukla kazandığınız parayı etkili bir şekilde kullanabilmek adına tüm ihtiyaçlarınızı ayrı kalemler altında toplamalısınız. Bütçe planlaması yapmak kolay değil! Disiplinli olmak, özen göstermek ve planın dışına çıkmamak gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra aşağıdaki maddeleri uygulayarak da paranızı doğru harcayabilirsiniz.

Doğru para harcama yöntemleri;

1. Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi oluşturun.
2. Kredi kartı sayısını azaltın ve nakit alışveriş yapın.
3. Kampanyaları takip edin ve indirimlerden faydalanın.
4. Alışverişinizi toptan yaparak tasarruf edin.
5. Tatil planı yapmadan önce erken rezervasyon imkanından faydalanın
6. Meyve ve sebze için semt pazarlarına gidin. Semt pazarlarında fiyatlar marketlere kıyasla daha uygun!
7. Aylık finansal tablo oluşturarak, harcamalarınızı not edin
8. Birikimi alışkanlık haline getirin
9. Geleceğinize yatırım yapın
10. Gereksiz harcamalardan kaçının!

Para hayatımızı sürdürmemiz için önemli bir araçtır. Dolayısıyla parayı nasıl ve nereye harcadığınızı iyi kontrol etmelisiniz. Kontrolü elden bırakmayıp hem harcamalarınızı azaltabilir hem de paranızı biriktirebilirsiniz.

Özetle; para doğru kullanıldığı zaman yararlı bir araç olabilir. Siz de paranızı doğru kullanarak bugüne kadar yapamadıklarınızı yapabilirsiniz 😉

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.