S&P uyardı! Peki not düşer mi?

0
2631

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's bugün yayımladığı bir raporda, bir takım jeopolitik risklerin dünyanın belli bölgelerindeki ülkelerin kredi notunu, önümüzdeki 12 ayda tehdit edebileceğini belirtti.

Raporu düzenleyen S&P'nin baş kredi notu yetkilisi Moritz Kraemer "Ülkelerin notunu belirleme sürecindeki metodolojimiz, güvenlik riskini ülke notu üzerinde baskı yapabilecek bir etmen olarak tanımlıyor" dedi.

Raporda sayılan riskler arasında, Irak ve Suriye'deki IŞİD tehdidi de yer alıyor. IŞİD tehdidinin, Türkiye'nin başında bulunduğu Lübnan ve Ürdün gibi ülkelerde de ciddi risklere yol açabileceği raporda yer alan bir başka tespit. Bu ülkelerin yüksek sayıda mülteciye ev sahipliği yapmasının ve bu ülkelerdeki güvenlik riskleri ile iç siyasi istikrarsızlığın ekonomi ve finans sektörlerini alt üst edebilecek noktaya gelme ihtimalinin, not üzerinde olumsuz etki yapabileceği de raporda ifade edilmiş.

S&P, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya ve Batı arasındaki ilişkilerin gerilmesinin, bölge ekonomileri üzerinde olumsuz etkiler yapmaya devam ettiğini ifade ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.