S&P’den Türkiye’ye uyarı 03.10.2016

S&P; Türkiye, Arjantin ve Venezuela'nın küresel likiditenin azaltılmasından etkilenebileceğini belirtti

0
690

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, uluslararası likiditenin azalmasından geniş ölçüde dış sermaye akımlarına bağımlı Türkiye, Venezuela ve Arjantin’in etkilenebileceğini belirtti.

Gelişen piyasalarda ülke kredi risklerinin yükseldiğini belirten kuruluş Fed’in faiz artışlarına Aralık ayında başlamasını beklediklerini ifade etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, gelişen piyasaların önümüzdeki bir veya iki yıl boyunca not artırımlarından çok not indirimiyle karşılaşacağı uyarısını yaptı.

Firmanın baş derecelendirme yetkilisi Moritz Kraemer tarafından bugün yayınlanan bir raporda, dünyanın gelişen 20 önemli ekonomisinden dokuz tanesinin negatif görünüme sahip olduğunu, bunun da not indirimi uyarısı anlamına geldiğini söyledi.

Kraemer, “Bu bizim gelişen piyasa notlarına yönelik en ağır negatif görünümümüz ve önümüzdeki bir veya iki yıl içerisinde not indirimlerinin not artışlarından daha fazla olacağına inanmamızın nedeni” dedi.

Raporda yakın vadeli risklerin yalnızca ABD’de kademeli faiz artış ihtimaliyle sınırlı olmadığı, Çin’deki yavaş büyüme ve küresel ticaretteki düşüşle birlikte popülist politikalar ve jeopolitik çatışmalara yönelik potansiyel olduğu da belirtildi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.