Star Wars’u Neden Çok Seviyoruz? Star Wars Rogue One Konusu ve Gösterim Zamanı

Evrensel kültürümüzde önemli bir yere gelen Star Wars’ın son filmi Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi vizyona giriyor.

0
1322

Tüm zamanların belki de en popüler serisi Star Wars’ın son filmi Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi vizyona giriyor. Peki bu “çok çok uzun zaman önce uzak bir galakside” geçen bu hikayeyi neden çok sevdik?

Bu soruya cevap aslında bizim içimizde saklı. Star Wars serisi veya günümüzün popüler ifadesi ile efsanesinin temelinde iyi ve kötünün savaşının hikayesi vardır. Ama sadece iyi ve kötünün savaşı değil, aynı zamanda id ve egonun savaşı da vardır seride.

İyi ve kötünün dengesi

İyi olan Jedi’ların kırılmaz ve katı kurallarının karşısında kötü olan Sith’lerin karşı konulmaz serbestliğinin bir çatışmasını gördüğümüz Star Wars serisinde iki tarafta güçlüdür ve bir iyiler birde kötüler kazanır. Yani başka bir ifadeyle, “bilinen en eski savaşın” anlatısı olarak okunabilen Star Wars serisi, sürekli olarak “güce denge” getirmekten bahseder. Ve o denge de, evrenin devamlılığı için gereklidir.

Tanıdık bir düzen

Star Wars serisi zihinlerimizde yeni bir evren yaratmakla kalmayarak, bulunduğumuz zamana ve evrene de mevcut yani yaşadığımız bakışımızı değiştirir. O sonsuz karanlığın içinde “bilinmeyen bir şeyler olduğuna” ikna eder. Bunu yaparken de kendi içinde tutarlıdır. İmparatorluklar, demokrasi savunucuları, düzen, asiler, yıkım, zorbalar, özgürlükçüler; yani gerçek hayattaki herkes bir şekilde tüm zaaflarıyla Star Wars’ta temsil edilir. Kendi içinde ikna edicidir, çünkü insanoğlunun içindeki kötülüğe olan meyili, evrenin dengesini sürekli tehdit eder. Planlar yapılır, oyunlar kurulur, darbeler yapılır, darbeleri önlemek için demokrasiler ortadan kaldırılır…

İyinin içinde kötü, kötünün içinde iyi vardır

Son filmde her ne kadar torununa odaklansak da, Star Wars’ın büyük bir bölümü  Anakin Skywalker’ın hikayesini temel alır. Bir Jedi tarafından güçleri keşfedilir, başka bir Jedi onu eğitir. Ustalaştıkça, içindeki insani taraf olan sevgi ve kötülük ortaya çıkmaya başlar. Ve en umutsuz ve biçare anında karanlık tarafa geçer. Yoda’nın dediği gibi “Hepimizin içinde kötülük var, önemli olan onunla ne yaptığımız.”

Ve ışın kılıçları…

Işın kılıcı Star Wars filmlerinin belki de en kilit ve en önemli ögesidir. Neden böyle olduğuna baktığımız zaman, teknolojinin ulaşabileceği son noktaya geldiği bir evrende, seçilmiş savaşçıların birbirlerine karşı kılıç kullanması, hem seçilmişliklerine hem de savaş denilen olgunun aslında ne kadar eski olduğuna dair bir atıftır. Ayrıca ışın kılıçlarının renginin kullananın tarafına göre aldığı renk de önemlidir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.