Süper Mario beklenen konuşmayı yaptı

0
2419

Draghi ABS (varlığa dayalı menkul kıymet) tahvil alımının yanı sıra ipotekli tahvil alımlarının başlamasına karar verildiğini açıkladı. 

Tahvil alımları Ekim 2014'ten itibaren başlayacak. AMB Başkanı, varlık alımlarının özel sektör varlıklarına, kamu sektörü varlıklarına ya da her ikisine birden dayalı olabileceğini ifade etti. Draghi, bugünkü toplantıda geniş çaplı varlık alım programının görüşüldüğünü kaydetti. Draghi alınan tedbirlerin enflasyonun yüzde 2'ye yaklaşmasına katkı sağlayacağını söyledi.

'ALIŞAGELMEMİŞ ADIM ATABİLİRİZ'

AMB Başkanı, uzun süreli düşük enflasyon riski karşısında ihtiyaç olması halinde alışılagelmemiş araçların kullanımı konusunda fikir birliğinde olduklarını ifade etti.

'ENFLASYON DÜŞÜK SEYREDECEK'

Ekonomik görünüme yönelik risklerin aşağı yönlü olduğunu belirten Draghi, "Enflasyonun 2015 ve 2016'da kademeli olarak artacağını öngörüyoruz. Yıllık enflasyonun önümüzdeki aylarda düşük seviyelerde kalmasını bekliyoruz" dedi.

ENFLASYON TAHMİNİNİ AŞAĞI ÇEKTİ

AMB, bu yıl için enflasyon tahminini yüzde 0,7'den yüzde 0,6'ya revize etti. Banka, 2015 ve 2016 enflasyon tahminlerini değiştirmeyerek sırasıyla yüzde 1,1 ve yüzde 1,4'te tuttu.

'FAİZDE DAHA FAZLA ÖNLEM MÜMKÜN DEĞİL'

Sürpriz faiz indirimiyle ilgili konuşan Draghi, "Şu anda faizler düşük bir eşikte, faizlerde daha fazla teknik önlem alınması mümkün değil" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.