Süper Mario’dan kritik açıklama

0
349

"Varlık alımları devam ediyor. Ayda 60 milyar euroluk varlık alımları tam anlamıyla uygulanacak. Varlık alımlarının Eylül 2016'ya kadar devam etmesi öngörülüyor. Varlık alımları gerekmesi halinde daha ileri bir tarihe kadar devam edebilir. Ekonomide toparlanma devam ediyor, ancak aşağı yönlü riskler tekrar ortaya çıktı. Gelişmekte olan ekonomiler küresel büyüme üzerinde baskı yaratıyor. 

BÜYÜME TAHMİNLERİNİ AŞAĞI ÇEKTİ

Euro Bölgesi ekonomisinin 2015'te yüzde 1.4 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. (Haziran tahmini: %1.5) 2016'da yüzde 1.7 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. (Haziran tahmini: %1.9) Ekonominin 2017'de yüzde 1.8 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. (Haziran tahmini: %2) Büyüme tahminlerindeki aşağı yönlü revizyon düşük dış talepten kaynaklanıyor.

ENFLASYON ÇOK DÜŞÜK SEYREDECEK

Gelişmekte olan ülkelerde şu anda yaşanan gelişmeler büyümeyi olumsuz etkileme potansiyeline sahip. Enflasyon çok düşük seyredecek, yıl sonuna doğru kısmen baz etkisiyle yükselebilir. Enflasyondaki artışın daha önce tahmin edilenden daha yavaş gerçekleşecek.

ENFLASYON TAHMİNLERİ DE DÜŞTÜ

Euro Bölgesi’nde enflasyonun 2015'te yüzde 0.1 olacağını tahmin ediyoruz. (Haziran tahmini: %0.3) Enflasyonun 2016'da yüzde 1.1 olacağını tahmin ediyoruz. (Haziran tahmini: %1.5) 2017'de yüzde 1.7 olacağını tahmin ediyoruz. (Haziran tahmini: %1.8) DEFLASYON GÖREBİLİRİZ Enflasyon görünümü petrol fiyatları kaynaklı olarak değişti, tahminlerimiz üzerinde aşağı yönlü riskler var. Önümüzdeki aylarda deflasyon görebiliriz.

HAREKETE GEÇMEYE HAZIRIZ

AMB'nin harekete geçmeye hazır olduğuna dikkatinizi çekiyorum, para politikasında atabileceğimiz adımlar üzerinde herhangi bir sınırlama yok."

PARİTE YÜZDE 1 DÜŞTÜ

Draghi'nin konuşması sonrasında euro/dolar paritesi yüzde 1 düşüşle 1,1109'a inerek güniçi dip seviyeyi gördü. Parite 1,12'nin üzerindeydi…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.