Erdoğan yatırımcılara seslendi

0
421

G-20 Dönem Başkanı Türkiye, 60 ülkeden binden fazla işadamını ağırladı. B-20 toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Pekin İstanbul hattını dikkate almayan hiçbir proje başarıya ulaşamaz " dedi. Erdoğan, işadamlarını Türkiye'de yatırım yapmaya çağırdı. Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, terörle ve teröristle mücadelesini, tek başına kalsa da sonuna kadar sürdüreceğini vurguladı. Erdoğan, "Bazı ülkelerin kendi çıkarlarına göre terör örgütleri arasında ayrım yaparak kimine karşı mücadele ederken kimini de doğrudan veya dolaylı olarak desteklemesini huzurlarınızda bir kez daha şiddetle kınıyorum" dedi.

 Erdoğan, "Bugün Pekin-İstanbul Hattı'nı dikkate almayan hiçbir ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel projenin başarıya ulaşma şansı yoktur. Bilhassa önümüzdeki 10 yılda ulaşımda, enerjide, ticarette ve diğer alanlarda yaşanacak değişimin merkezinde bu hat bulunacaktır" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Türkiye'nin güney sınırlarından başlayarak Suriye ve Irak ile birlikte pek çok ülkeyi adeta ateşten bir gömlek gibi yakan terör sorunu karşısında Batılı ülkelerin gerekli duyarlılığı göstermediğini, gösteremediğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut finansman kaynaklarının doğru ve güvenilir mekanizmalarla büyüme ve istihdam sağlayacak projelere yönlendirilmesinin sağlaması gerektiğini, bu çerçevede İslami finans gibi alternatif araçların da göz önünde bulundurulmasının yararlı olacağını belirtti.  Yardımcısı Cevdet Yılmaz da bugün itibarıyla dünya ekonomisinin önündeki en büyük sorun olarak kredibilite açığını gördüklerini vurgulayarak, "Bu kredibilite açığını biz ne kadar çabuk kapatırsak, o kadar hızlı güven oluşacaktır ve bu oluşan güven de güçlü bir büyümeyi, sürdürebilir bir büyümeyi getirecektir. İşte bunun içindir ki 'uygulama', dönem başkanlığımızın sac ayaklarından birini oluşturmuştur" dedi

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.