Tahvil faizi 2 ayın dibinde

0
2792

​​Dün güne yüzde 10,45 seviyesinden başlayan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi bu seviyeden gelen satışların etkisiyle yükselerek günü yüzde 10,51 seviyesinden tamamlamıştı

Bugüne yatay başlayan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, küresel piyasalarda artan risk iştahı ve buna bağlı olarak gelişen ülke varlıklarının değerlenme sürecinin etkisiyle düşüşe geçti. Gösterge tahvilin bileşik faizi şu dakikalarda yüzde 10,17 ile 10 haftanın en düşük seviyesinde işlem görüyor. 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 10'un altına inerek yüzde 9,83 ile 14 Ağustos'tan bu yana gördüğü en düşük seviyesine geriledi.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışını 2016 yılına öteleyebileceği beklentisinin piyasada güçlenmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yarınki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz değişikliği yapmayacağı beklentisinin piyasaları desteklediğini ve özellikle dolar/TL'nin 2,90'ın altına gerilemesi ile alımların arttığını ifade ediyor. Teknik olarak iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 10,50'nin altında kaldığı sürece yüzde 10 – 9,80 seviyelerinin destek olarak takip edilebileceğini dile getiren analistler, olası yükseliş durumunda yüzde 11 – 11,75 seviyelerinin direnç konumunda olabileceğini kaydediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.