Tahvil faizleri rekor seviyeye düştü

0
532

Çin'de devlet tahvilleri, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) piyasaya nakit enjeksiyonunu artırması ve hisse senedi ve döviz piyasalarındaki volatil seyrin güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artırmasının ardından değer kazandı ve bunun sonucu 10 yıl vadeli tahvillerin faizi rekor seviyeye geriledi.

Hong Kong'da işlem gören offshore yuan, Şanghay'da işlem gören onshore yuan ile aradaki farkın kapanmasının ardınan PBOC'un piyasaya müdahale etmeyeceği spekülasyonunun etkis ile, son altı günde ilk kez değer kaybetti. Çin hisse senetleri, geçen yılın yaz dönemindeki satış dalgası sırasında gördüğü en düşük seviyenin de altına indi.

Şanghay'da Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (China) Ltd. şef finans piyasası analisti Li Liuyang, "Lokal yatırımcılar için, satın alacak bir şey yok," dedi ve "Hisse senetleri iyi performans göstermiyor, bu nedenle tahvilleri doğal yatırım hedefi haline geliyor. PBOC, kısmen gelecek ayki Çin Yeni Yılı tatili öncesi tedbir mahiyetinde, ters repo ile piyasaya verdiği parayı artırdı," şeklinde görüş bildirdi.

Elkim 2025'te vadesi dolacak tahvillerin faizi üç baz puan düşüşle yüzde 2.70'e inerek, Eylül 2007'ye kadar giden veriler dikkate alındığında en düşük seviyesine indi. Önceki dip seviye, küresel finans dönemi sırasında, Ocak 2009'da yüzde 2.72 ile görüldü.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.